Sahte parayı ihraç etmişler!

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

İstanbul’da sahte para basan 10 kişilik uluslararası kalpazan çetesi çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şebekenin basarak piyasaya sürmeye hazırlandığı 10 milyon YTL değerindeki 100 YTL’lik banknot, 2 milyon 528 bin Amerikan Doları ile birlikte 18 bin adet 10’luk Gürcü Larisi ele geçirildi. Polis şebeke üyelerinin Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Rusya, Irak, Suriye ve İran gibi ülkelere sahte para ihracatı yaptıklarını tespit etti.
İstanbul İkitelli’de matbaa görünümlü işyerinde sahte para basıldığı bilgisini alan Mali Şube ekipleri çalışma başlattı. Bölgeyi fizikî takibe alan ekipler sahte para işini daha önce bu suçtan dolayı cezaevinde yatan kişilerin yaptığını belirledi. İkitelli Ayakkabıcılar Sitesi’nde bulunan işyerine baskın düzenleyen Sahtecilik Büro Amirliği timleri, sahte para basan 2 kişiyi gözaltına aldı. Yakalanan zanlıların ifadeleri doğrultusunda Küçükçekmece, Zeytinburnu, Bahçelievler, Esenler, Gaziosmanpaşa, Fatih, Ümraniye, Tuzla ve Kartal’da bazı ev ve işyerlerine yapılan baskınlarda 8 kişi daha gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte 10 milyon YTL tutarında basımı ve kesimi tamamlanmamış, sahte 100 YTL’lik banknot, 2 milyon 528 bin basımı tamamlanmış kesimi yapılmamış sahte Amerikan Doları, 18 bin adet 10’luk Gürcistan Larisi, basımı ve kesimi tamamlanmış sahte 800 Euro ile bin adet tanzim edilmemiş sahte yeşil pasaport ele geçirildi. Baskın yapılan matbaada ayrıca sahte para basımında kullanılan cihaz ve aletlerle birlikte 1 kg esrar, 50 gram eroin, 20 adet uyuşturucu hap ile sahte pasaport ve evrak basımında kullanılan malzemeler yakalandı.
Gözaltına alınan şebeke liderlerinin aynı suçtan sabıkalı olup bir buçuk yıl önce tahliye oldukları Bayrampaşa Cezaevi’nde tanışıp şebekeyi kurdukları belirlenirken kalpazan çetesinin son bir senede aralarında Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Moldova. Romanya, Bulgaristan, Rusya, Irak, Suriye ve İran gibi ülkelerin paralarını basarak sahte para ihracatı yaptıkları tespit edildi.
İç piyasaya dönük olarak da çalışıp bir yıllık süre zarfında 500 milyar lira sahte YTL’yi piyasaya sürdükleri tespit edilen şebekenin, kargo ve kara taşımacılığıyla gerçekleştirdiği sahte para ihracatlarında ise pazarlamacılardan yüzde 7 komisyon aldığı öğrenildi. Kalpazan şebekesinin Amerikan dolarlarını ABD Merkez Bankası’nın kullandığı kurşun baskılarla bastıkları ve gerçeğe çok yakın sonuç elde ettikleri öğrenildi. Emniyet yetkilileri ele geçen dolarların şu ana kadar basılmış sahte paralar içerisinde gerçeğe en yakın olduğunu ve döviz büfelerinin bile bu parayı ayırt etmesinin zor olduğunu belirtti. Şebekenin gerçeğe çok yakın olarak bastığı doların sadece arka fotoğrafında hafif bir bulanıklık tespit eden uzmanlar, şebekenin YTL üzerinde yaptıkları hatayı ise paranın arka yüzünde bulunan bütünleşik görüntüden tespit etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious