Sahte pasaportla şebeke çökertildi

Sahte pasaportla şebeke çökertildi.14575
  • Giriş : 02.04.2008 / 10:10:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 10:11:16

İstanbul'da bir sahtecilik şebekesine yönelik yürütülen operasyon, uluslararası bağlantıları olan insan kaçakçılığı şebekesini ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Emniyeti Mali Şube ekiplerinin Fatih ve Küçükçekmece ağırlıklı olarak yaptığı çalışmada sahte yada çalıntı pasaportlarla Türkiye üzerinden Avrupa'ya insan kaçakçılığı yapan bir şebeke ortaya çıkarıldı. 29 kişinin gözaltına alındığı operasyonda çok sayıda çalıntı ve üzerinde oynama yapılmış pasaport ele geçirilirken, şebeke üyelerinin 10 ile 20 bin Euro arasında değişen fiyatlarla insan kaçakçılığı yaptıkları belirlendi. İki ayrı grup halinde çalıştıkları ve İran uyruklu iki zanlının yönettiği şebekelerin, Avrupa ülkelerinde ikamet garantili olarak kaçakları Avrupa'ya götürdükleri tespit edildi.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Fatih ve Küçükçekmece başta olmak üzere çeşitli ilçelerde başlattığı operasyon, insan kaçakçılarının nasıl çalıştıklarını ortaya koydu. Mali Polis'in bir pasaport sahteciliği olayını takiben başlattığı çalışma, ucu uluslararası boyuta kadar uzanan kaçakçılık şebekesini deşifre etti. Polisin 1,5 aylık takiple çökerttiği şebekenin, sadece takip süresi içinde 120 yabancı uyruklu kişiye pasaport temin ederek Avrupa'ya götürdüğü ortaya çıktı. Gözaltına alınan kişiler arasında şebekelerin lideri konumunda bulunan iki İran uyruklu zanlının da bulunduğu ifade edildi.

Edinilen bilgilere göre polis, İstanbul'da sahte pasaport olayı ile ilgili inceleme başlattı. Bu arada İran uyruklu bir kişinin etrafında bulunan bazı kişilerin Irak ve İran merkezli olarak Avrupa'ya insan kaçakçılığı yaptıkları ve karşılığında yüksek miktarda para aldıkları belirlendi. Araştırmasını derinleştiren polis, olayın tek boyutunun olmadığını, aynı şekilde çalışan ikinci bir grubun daha bulunduğunu belirledi. İnsan kaçakçılığı üzerinden yüklü miktarda maddi kazanç elde eden kişilerin İran uyruklu iki zanlı etrafında toplandıkları belirlendi. İki ayrı grup halinde ve birbirinden bağımsız olarak kaçakçılık yapan şebeke üyelerinin özellikle pasaportlar üzerinde çalıştıkları ortaya çıktı. Çalıntı pasaport temin eden, yada pasaportlar üzerindeki fotoğrafları değiştirerek istedikleri fotoğrafları yapıştıran zanlıların Avrupa'ya gidecek kişilerin bulunmasını sağlamak için de ekip oluşturdukları öğrenildi. İki İranlı'nın Türk kadınlarla evli olduğu belirlendi.

-ZANLI İRANLI'NIN TELEFONUNDA PKK KLİBİ BULUNDU-

Operasyonda gözaltına alınan iki İranlı zanlıdan birinin cep telefonunda bulunan görüntüler dikkat çekti. Polis ekiplerinin incelediği görüntülerde Kandil Dağı'nda bulunan PKK'lı teröristlerin görüntülerinin bulunduğu ve bu görüntülerin müzikli klip haline getirildiği belirlendi. Cep telefonunda bulunan görüntülerden yola çıkan polis, zanlıların PKK ile nasıl bir ilişki içinde olduklarını tespit etmeye çalışıyor.

Edinilen bilgilere göre Irak ve İran'dan Avrupa'ya gidecek kişileri belirleyen şebeke üyeleri, kaçakları Türkiye üzerinden İsviçre gibi Avrupa ülkelerine ulaştırıyor. Avrupa'ya ulaşmanın bedelini 10 ile 20 Bin Euro arasında değişen fiyatlarla kaçaklardan tahsil eden şebekenin başka bir özelliği daha ortaya çıktı. Avrupa'ya götürdüğü kaçaklara pasaport temin eden şebeke üyelerinin "özellikle oturma iznini de içinde bulunduran pasaportlar" sağladıkları belirlendi. Böylelikle kaçaklara, geldikleri ülkelerde "oturma izni yada yeniden vize almaya gerek olmadan" ikamet etme imkanı veriliyordu.

Gözaltına alındıktan sonra sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar yeniden emniyete getirildi. Kucağında çocuğu bulunan kadınların da aralarında bulunduğu bazı kişilerin şebekenin mağdur ettiği kaçaklar olduğu belirtildi. Küçük çocukları ile sağlık kontrolünden geçirilen kişilerin çalıntı pasaport ile Avrupa'ya gitmeyi bekledikleri öğrenildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi. Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda bin 500 pasaport ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious