Sahte poliçeyle 1 milyon dolarlık vurgun

Sahte poliçeyle 1 milyon dolarlık vurgun .12432
  • Giriş : 27.03.2008 / 13:45:00

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından sigorta poliçelerinde sahtecilik yaparak 1 milyon YTL'lik dolandırıcılık yaptıkları idida edilen 14 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7 aylık çalışmaların ardından yapılan 'Son Poliçe' kod adlı operasyon kapsamında 110 bin poliçeyi inceleyen mali polis ilk olarak 2 bin 700 poliçenin sahte evraklarla düzenlendiğini ortaya çıkarttı. Zanlıların, sigorta şirketlerinin belirlediği rakamın üstüne bir fiyatla vatandaşların sigorta işlemlerini yaparak dolandırıcılık yaptıkları belirlendi. Şu ana kadar 148 kişi, dolandırıldığını söyleyerek emniyete müracaatta bulundu.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği'nden yapılan açıklamaya göre, 7 ay önce merkez Osmangazi ilçesi Şehreküstü semtinde üç ayrı büyük sigorta şirketinin acenteliğini yapan bir işyerinin sahte evraklarla sigorta poliçesi düzenlediği ihbarı üzerine soruşturma başlatıldı. Sigorta şirketlerinin belirlediği ve sistemden çıkan rakamdan daha fazla para talep ederek vatandaşları dolandırdıkları iddia edilen işyeri sahibi A.Ü. (35), şirket çalışanları ve acente için müşteri toplayan ve eksper oldukları belirlenen İ.M. (32), S.B.(27) F.G.(23), E.S. (30), D.K. (29), Y.B.(51) H.E. (32), S.U.(27), Y.Y.(42), Y.A.(50) S.K.(31) bayan olan Z.K.K.(32) ve Ü.N. (28) gözaltına alındı.

Acente tarafından son 6 ay içerisinde düzenlendiği belirlenen 110 bin poliçeyi incelemeye alan mali polis, ilk etapta 2 bin 700 poliçenin sahte olduğunu belirledi. Zanlıların, sigorta işlemi yaptıran vatandaşa sahte evraklarla düzenlediği poliçeyi, sigorta şirketine ise belirlenen fiyatlar üzerinden düzenlenen poliçeyi gönderdikleri öne sürüldü. 148 kişinin müracatını değerlendiren polis, operasyonun sürdüğünü, şu ana kadar yapılan incelemelerde zanlıların nitelikli dolandırıcılık yaparak 1 milyon YTL haksız kazanç temin ettiklerini bildirdi.

Emniyet Müdürülğü'nde sorgulamaları tamamlanan zanlılar; "Nitelikli dolandırıcılık, özel evrakta sahtecilik ve 213 sayılı Vergi Usul kanunu'na muhalefet" suçundan adliyeye sevk edildi.

Bu arada söz konusu firmada çalışan bazı zanlıların, vatandaşların dolandırılması olayıyla ilgili bilgilerinin olmadığını söyledikleri öğrenildi. Acente sahibi ve bazı zanlıların ise, 2004'ten bu yana aynı yöntemle çok sayıda vatandaşı mağdur ettiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious