Sahte rakı yine can aldı

Sahte rakı yine can aldı.21721
  • Giriş : 22.03.2009 / 17:06:00

Jandarma yetkilileri sahtecilerin taklit etmek için Burgaz markasını seçtiklerini söyleyerek, "Piyasada ucuz olduğu için akşamcılar tarafından tercih ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde geçtiğimiz hafta ormanlık alanda rakı içtikten sonra kaldırıldıkları hastanelerde yarım saat arayla hayatlarını kaybeden 78 yaşındaki Hasan Erdem ve arkadaşı 59 yaşındaki Saip Telli'nin ardından önceki gün de Mustafakemalpaşa İlçesi'nde 7 gün önce alkol aldıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan bir kişi öldü. 3 kişinin art arda rakı içtikten sonra rahatsızlanarak hayatlarını kaybetmesi, "2005 yılında Türkiye genelinde 15 kişinin ölümüne neden olan sahte rakı kabusunun geri mi dönüyor" yorumlarına neden oldu.

Mustafakemalpaşa İlçesi'nde Lalaşahin Mahallesi Orhaneli Sokak'ta oturan 50 yaşındaki İsmail Güven, 14 Mart Cumartesi günü Lalaşahin Köy Garajı'ndaki H.K.'ya (42) ait büfeden aldığı rakıyı içtikten sonra, gözlerinde meydana gelen rahatsızlık nedeniyle Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Güven, müdahaleye rağmen önceki gün hayatını kaybetti. ''Metil alkol zehirlenmesi" sonucu hayatını kaybettiği belirlenen Güven'in cenazesi toprağa verildi.

BÜFECİ TUTUKLANDI
Bu arada, bu kişiye sahte rakı sattığı iddia edilen ve gözaltına alınan büfe sahibi H.K., sorgulamasının tamamlanmasının ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Bu ölüm olayının ardından jandarma tarafından geçtiğimiz hafta benzer ölümlerin yaşandığı Mudanya Dereköy'de kullanılmayan bakkal dükkânına baskın yaptı. Baskında jandarmanın Burgaz marka olduğunu bildirdiği 70 cc'lik boş rakı şişeleri ele geçirilirken, bu şişeler tahlil için koruma altına alındı. Jandarma İstanbul Kartal'da da bir depoya baskın yapmış, baskında 500 litre kaçak viski, 120 koli, 627 şişe kaçak viski, 33 şişe sahte rakı ele geçirilmişti. Sahte içkilerin Mudanya, Yenişehir, Osmangazi, Yıldırım ve Mustafakemalpaşa ilçelerindeki tekel bayilerine dağıtıldığı tespit edildi.

SAHTE RAKI KABUSU GERİ Mİ DÖNÜYOR?
Mudanya'nın İpekkaya köyünde geçtiğeimiz hafta Saip Telli ve arkadaşı Hasan Erdem, rakı içtikten bir gün sonra rahatsızlanıp kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetmişti. İki kişinin ölüm raporlarında da kanlarında metil alkol bulunmuştu.

Yaşanan bu gelişmeler ve jandarmanın ele geçirdiği kaçak içkiler akıllara 2005 yılında sahte rakı nedeniyle 15 kişinin ölümü, onlarca kişinin zehirlenip hastanelik olması olaylarını getirdi. 2005 yılında yaşanan ölüm olayları üzerine sahte rakı imalathanelerine yapılan baskınlarda 7 bin 614 şişe sahte rakı, 2 bin 700 litre metil alkol, 28 bidon anason ele geçirilirken, 34 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 14'ü tutuklanmıştı.

ÖZ BABASINI ZEHİRLEMİŞTİ
Bursa'da 2005 yılında 73 yaşındaki İsmail Hakkı Şendöl, kalp kirizi geçiriyor sanılarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Burada hayatını kaybeden yaşlı adamın içtiği sahte rakıdan öldüğü anlaşılmıştı. Jandarmanın yaptığı soruşturmada sahte rakıları ölen yaşlı adamın oğlu Selahattin Şendöl'ün yaptığı ve babasına da kendisinin verdiği ortaya çıkmıştı. Öz babasını zehirleyerek ölümüne neden olan Selahattin Şendöl, babasının cenazesini almaya geldiği morg önünde jandarma tarafından yakalanmıştı.

DİBİNDE TORTU OLAN RAKIYA DİKKAT
Jandarma yetkilileri sahtecilerin taklit etmek için Burgaz markasını seçtiklerini söyleyerek, "Piyasada ucuz olduğu için akşamcılar tarafından tercih ediliyor. Sürüm fazla olduğu için sahteciler Burgaz rakıların sahtesini yaparak kolay para kazanma yolunu seçiyorlar" dediler. Sahte rakının anlaşılmasının güç olduğunu söyleyen yetkililer, "Vatandaşlarımız satın alacakları rakının dibinde tortu olmamasına ve kapak üzerindeki hologramların silik ve mat olanları tercih etmemelerini gerekir" dediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*