Sahte reçete çetesi devleti 10 milyon YTL dolandırdı

Sahte reçete çetesi devleti 10 milyon YTL dolandırdı.21425
  • Giriş : 23.05.2008 / 08:28:00

Diyarbakır’da SGK ile anlaşmalı 10 eczane bir yılda sahte reçete ve ilaç ile devleti 10 milyon YTL zarara uğrattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müfettişler bölgeye gidince ciroları düşen eczaneler kapandı.Müthiş vurgun, bölgedeki 10 ilin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Diyarbakır Sağlık İşleri İl Müdürlüğü’ne gönderilen 5-10 bin YTL’lik sahte ilaç faturalarından şüphelenmesi sayesinde ortaya çıktı. Bunun üzerine SGK, şüpheli ilaç reçetelerinin incelenmesi için Diyarbakır’a Başmüfettişler gönderdi. İncelemede, 10 eczanenin özellikle sağlık ocaklarında çalışan anlaşmalı doktorlarına çeşitli yollarla temin ettikleri sağlık karnelerine usulsüz pahalı ilaçlar yazdırdıkları ve sahte ilaç raporu çıkarttıkları saptandı.

ÖĞRENCİLERİ TUTMUŞLAR

Soruşturmada, 2007 Eylül ayı ile 2008 Nisan ayları arasında Sağlık İşleri İl Müdürlüğü’nün 10 eczaneye yaklaşık 10 milyon YTL’lik ödeme yaptığı anlaşıldı. İncelemerde ayrıca eczanelerin sahte reçetelerde devleti milyonlarca YTL dolandırdıkları öğrenildi. Reçetelerde 9 ayrı doktorun kaşesinin sahtesinin yapılarak kullanıldığı da belirlendi. Eczanelerin ceplerine “üç-beş" kuruş koyduğu üç lise öğrencisini “karne" bulmaları için kiraladığı tespit edildi.

Lise öğrencilerinin birinci derece yakınları ile tanıdıkları kişilerin sağlık karnelerini toplayıp “komisyon" aldıkları eczanelere getirdikleri ve bu karnelere pahalı ilaçlar yazıldığı anlaşıldı. Eczanelerde çalışan kalfaların da sağlık karnesi toplamada görev aldıkları bildirili. Diyarbakır polisinin yürüttüğü “Yan Etki" operasyonunda sahte reçete yazmak ve haksız kazanç elde etmek suçundan gözaltına alınan Diyarbakır Göğüs Cerrahisi DAL Merkezi kurucusu uzman doktor Selçuk T.’nin de yazdığı sahte reçetelere de rastlanıldı.

KAR BİTTİ, İŞ GİTTİ

Müfettiş soruşturması 10 eczanenin aylık cirosunu ortalama yüzde 90 düşürdü. Soruşturma öncesi ayda 180 bin YTL ciro eden bir eczanenin cirosu 10 bin YTL’ye düştü. Aylık ortalama 100 bin YTL cirosu olan başka bir eczanenin de cirosu 18 bin YTL’ye kadar geriledi. Cirosu düşen eczaneler kapandı.

NASIL ÇALIŞIYORLAR?

Müfettişler, eczanelerin devleti nasıl soyduğunu belgeleriyle ortaya koydu. Eczaneler yazdırdıkları ilaçları almak için gelen kişilerin sağlık karnelerindeki boş bir reçete sayfasının aslını kopartıyor. Karneden kopartılan boş reçeteye sağlık ocaklarında görev yapan anlaşmalı doktorlara pahalI ya da ellerindeki sahte küpürlere uygun ilaçlar yazdırılıyor. Sağlık karnesinde bu ilaçlar gözükmüyor. Sosyal güvenceli kişiler de sağlık karnelerinin usulsüzlükte kullanıldığını bilmiyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious