Sahte reçete operasyonunda doktorlar da gözaltında

Sahte reçete operasyonunda doktorlar da gözaltında.11361
  • Giriş : 23.04.2008 / 14:34:00

Adana'da sahte reçete düzenleyerek dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen aralarında doktor ve eczacıların da bulunduğu 30 kişi, polisin ‘Beyaz Önlük’ operasyonunda gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Polisin 6 ay süren çalışmasının ardından yaptığı operasyon sonucu dün 26 kişi gözaltına alındı. Operasyonun devamında gözaltına alınanların sayısı 30’a yükselirken, bu sayının artabileceği belirtildi. Gözaltına alınan zanlılar, bu sabah sağlık raporu için Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Geniş güvenlik önlemi altında raporları alınan 3’ü kadın 30 zanlının sorgulanmalarına da başlandı.

3 doktor, 5 eczacı olmak üzere ilaç mümessili ve sağlık personelinin de aralarında bulunduğu zanlıların, sahte reçete düzenledikleri, başkasına ait sağlık karneleri üzerinden ilaç yazıp parasını devletten tahsil ettikleri, eczanelerin satamadıkları ilaçların kupürlerini kesip SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı’ndan tahsil ettikleri ileri sürüldü.

Özel sağlık kurumları ile bağlantısı bulunan eczane, ilaç mümessilleri ve sağlık personelini takibe alan Mali Büro Amirliği ekiplerinin eczane, muayenehane ve ilaç depolarına yaptığı baskınlarda ele geçirilen ilaç kupürleri, reçete ve sahte raporlar da incelenmeye alındı. Ele geçirilen belgelerde adı bulunan hastalar Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek olayla ilgili ifade vermeye başladı.

Ekiplerin yaptığı ilk incelemede zanlıların milyonlarca YTL haksız kazanç elde ettiği ve devletin büyük zarara uğratıldığı anlaşıldı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious