Sahte Vali kıskıvrak yakalandı

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

İşadamlarını telefonla arayarak kendisini vali ve kaymakam olarak tanıttıktan sonra sözde kanserli hastaların yurtdışındaki tedavileri için kendi hesabına para aktarılmasını sağladığı iddia edilen 1 kişi, polisin operasyonu sonucu yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir ihbarı değerlendiren Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, işadamlarını telefonla arayarak kendisini vali ve kaymakam olarak tanıtıp bir hastanın tedavisi için para yardımına ihtiyacı olduğunu söylediği ve bu yolla kendisine ait banka hesabına para aktarılmasını sağladığı ileri sürülen Tuncay A.'yı (32) teknik takip sonucu yakalayarak gözaltına aldı. Aydın'ın banka hesabını Uysal Deniz isimli kişinin talimatıyla açtığını söylemesi üzerine bu kişi de gözaltına alındı. Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen şahıslardan Uysal Deniz serbest bırakılırken, başta Ankara'da olmak üzere 84 hırsızlık suçundan sabıkası bulunduğu öğrenilen Tuncay A., tutuklanarak Kartal H Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Tuncay A.'nın, İstanbul'da tanınmış Kastamonulu bir işadamını sözde sekreterine telefonla arattıktan sonra kendisini Kastamonu Valisi olarak tanıtıp, "Kastamonulu lösemili bir hastamız var. Ankara Numune Hastanesi'nde yatıyor. Tedavisi için gereken 148 milyarın 120 milyarını topladık, kalan miktar için hemşehrilerimiz olarak sizden de yardım bekliyoruz" diyerek Ankara Sincan'da bir bankanın hesap numarasını verdiği öne sürüldü. Aldığı hesap numarasına nakit sıkıntısı nedeniyle 500 YTL'sini yatıran işadamının ertesi gün Kastamonu Valisi'ni telefonla arayarak, "Sayın Valim, dün fazla nakitimiz yoktu. 500 YTL gönderebildik. Bugün, bir miktar daha yatırıyoruz'' demesi üzerine dolandırıcılık olayının ortaya çıktığı belirtildi.

Tuzla Tersaneler Bölgesi'ndeki iki tersane sahibinin de yine telefonla aranarak kendisini Tuzla Kaymakamı olarak tanıtan bir kişinin aynı yöntemle kendi hasabına 7 bin 500 YTL yatırılmasını sağladığı öğrenildi.

Tuzla Kaymakamı Fahri Keser, adının kullanılarak işadamlarının dolandırılmaya çalışılmasına tepki göstererek olayını şöyle anlattı; "Bazı kişiler, makam sahibi kişilerin adını kullanarak bizzat kendisi olduğunu iddia ederek, sekreter marifetiyle yardımsever işadamlarına telefon açıyor. Benimki de aynen öyle oldu. Kaymakamlıktan arandığı söylenerek tersane sahibine telefon ediliyor ve kendisini Tuzla Kaymakamı olarak tanıtan kişi 'Bir öğretmenimizin yurtdışındaki tedavisi için gerekli paranın tedarikinde güçlük çekiyoruz. Belli bir seviyeye geldik, ama 15 milyara daha ihtiyaç var. Bunu da sizden talep ediyoruz' diye para istiyorlar."

Kaymakan Keser, yardımsever işadamının telefonda kendisini telefonla Tuzla Kaymakamı olarak tanıtan kişiye bin YTL'sini Ankara Sincan'daki bir banka hesabına yatırmayı taahhüt ettiğini, ancak telefondaki sesten emin olamadığı için kaymakamı telefonla aradığını ifade etti. Keser, "Yardım etmek isteyen işadamı beni telefonla arayarak kendisine az önce telefon edip etmediğimi sordu. Ben 'hayır' deyince de olayı bana anlattı ve parayı yatırmadı. Bunun üzerine hemen Ankara'daki bankayı arayarak durumu izah ettik. Ama bizim banka yetkilileri ile telefon görüşmemiz devam ederken hesaba 7 bin 500 YTL'nin yatırıldığını öğrendik. Hemen parayı bloke ettirdik." diye konuştu. Fahri Keser, bu olayın da aynı kişi tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin araştırıldığını söyleyerek, işadamlarından da telefonla gerçekleştirilen yardım taleplerine itibar etmemelerini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious