Sahte veterinerin doğum dehşeti!

Sahte veterinerin doğum dehşeti!.16146
  • Giriş : 01.07.2008 / 18:11:00

Muğla'da, gebe bir ineği doğurtturmak isteyen sahte veterinerin yöntemi görenleri şoke etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muğla'nın Fethiye İlçesi'ne bağlı Zorlar Köyü'nde, gebe bir ineği doğurtmak isteyen sahte veterinerin akıllara durgunluk veren yöntemi, parmak ısırttı. İneğin rahmindeki buzağının çenesine ip bağlayıp var gücüyle asılınan sahte veteriner, yavrunun çenesini parçaladı. Yaşanan vahşetle ilgili Muğla Veteriner Hekimler Odası suç duyurusunda bulundu.

Olay, 26 Haziran'da Fethiye'nin Zorlar Köyü'nde yaşandı. Cemil Ece adlı köylü, gebe ineğinin doğum sancıları artınca, çevre köylerde kendini veteriner olarak tanıtan ve otomobilinde taşıdığı malzemelerle hayvanlara müdahale eden, Fethiye Tarım İlçe Müdürlüğü'nden emekli sağlık teknikeri Ercan Yalçın ile irtibata geçti.

Köye gelen sözde veteriner Yalçın, saat 08.00 sıralarında ahırda gebe ineği doğurtmak için çalışmaya koyuldu. 3 saat süren uğraşları sonuç vermeyen ve anne karnındaki buzağıyı bir türlü uygun pozisyona getirip dışarı çıkaramayan Yalçın, bu kez akıllara durgunluk veren yöntemini denedi. Köylülerin şaşkın bakışları arasında gebe ineğin rahmindeki buzağının çenesinden bağlayan sahte veteriner, var gücüyle asıldı. Ancak, bu çabaları da sonuçsuz kalan ve buzağıyı çıkaramayan Yalçın, ineği doğurtamayacağını söyleyip köye başka bir veteriner hekim çağırılmasını istedi. Kısa süre sonra olay yerine ulaşan ve başarılı bir şekilde doğumu gerçekleştiren Muğla Veteriner Hekimler Odası'ndan İsmail Yurttaş ise buzağının çenesinin bir bölümünün parçalanmış olduğunu ve iple bağlanıp çekildiğini fark edince gözlerine inanamadı. Halen yaşayan talihsiz buzağıya ilk müdahaleyi yapan Yurttaş, durumu Muğla Veteriner Hekimler Odası'na ve jandarmaya bildirdi.

Jandarma olayla ilgili tutanak tutarken, ifadesi alınan sahte veteriner Ercan Yalçın, serbest bırakıldı. Yalçın, kendisine yönelik herhangi bir şikayette bulunulmasını engellemek için de köylü Cemil Ece'ye sağlıklı bir buzağı verip, çenesi kopmuş haldeki buzağıyı alıp götürdü.

SUÇ DUYURUSU

Ancak, Muğla Veteriner Hekimler Odası, sahte veteriner Ercan Yalçın hakkında, 6341 Sayılı Veteriner Hekimlerin Çalışma Usül ve Esasları Kanunu'nun 11. ve 68. maddesi ile 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 7. maddesi uyarınca, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

BÖYLE VAHŞET GÖRMEDİM

Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yusuf Kayacık, “12 yıllık meslek hayatımda böyle bir vahşet görmedim. Hayvanlara duyulmamış işkenceler yapan ve ehliyeti olmadığı halde bu mesleği icra etmeye çalışıp veterinerlerin ekmeğine kan doğrayan bu sahte veterinerin en ağır cezayla cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

BUZAĞININ YAŞAMASI İMKANSIZ

Sağlık teknikeri Yalçın'ın 3 ay önce emekliği olduğunu, ancak kendi başına hayvanlara müdahale yetkisi bulunmadığını, klinik, muayenehane ya da poliklinik açamayacağını aktaran Kayacık, “Bu arkadaş, otomobilinin arkasına ilaçları doldurmuş, köy köy gezip kendini veteriner olarak tanıtarak hayvanlara müdahale ediyor. Köylüler de daha az ücret talep istediği için bu kişiye itibar ediyor. Ama sonunda böyle bir vahşet yaşanacağı belliydi. Tıpta rahimin içinden urgan sokup çeneyi bağlayarak çekmek diye bir yöntem yok. Bir hayvana böyle işkence yapılamaz. Maalesef o zavallı buzağının çenesinin tekrar yerine dikilmesi ve yaşaması imkansız” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious