Sahte web siteleri kişisel bilgi peşinde

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Sanal dünyanın dolandırıcıları, İngilizce 'balık tutma' kelimesinden türetilen 'phishing' yöntemiyle, kulandığınız web sayfasını kopyalayıp hesap bilgilerinize ulaşmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlar, banka ve şirketlerin web sayfalarını taklit eden internet dolandırıcılarından kişisel bilgilerin korunması için internet kullanıcılarını uyarıyor.

Sanal dünyanın dolandırıcıları, kurbanlarını, kişisel bilgilerini güncellemelerini isteyerek, ödül kazandıklarını açıklayarak tuzağa düşürüyor.

Bu yöntemle kurbanın kişisel bilgilerini güncellediği web sayfaları ya da klavye tuş bilgileri kopyalanabiliyor.

'Phishing' yöntemiyle çalınanlar:

Kredi kartı,debit,atm kart numaraları
Şifreler, parolalar
Hesap numaraları
İnternet bankacılığına girişte kullanılan kullanıcı kodu ve şifreler
Uzmanlar özellikle 'phishing' yöntemiyle yapılan dolandırıcılığa karşı internet kullanıcılarını dikkatle olmaya çağırıyor.

Kullanıcıların devamlı işlem yaptıkları bankalardan ya da şirketlerden gelen elektronik postaları iyi incelemeleri ve gerekli gördükleri hallerde telefonla temasa geçmesi isteniyor.

Sanal ortamdaki dolandırıcılığın önlenmesi için, sahte elektronik postalarla, kişisel bilgilerin güncellenmesinin istendiği durumlarda polise ve ilgili şirketin yetkililerine bilgi verilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

Yetkililer, sahte işlemlerle ele geçirilen şifrelerle, internet ortamında her türlü banka işleminin ve elektronik ticaretin yapılabileceğine dikkat çekiyor.

Bilgisayar korsanlarının başarı oranında artış

IBM kuruluşu Internet Security Systems (ISS) tarafından hazırlanan Mayıs ayı güvenlik raporuna ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Nisan 2007 döneminde bilgisayar korsanlarının saldırılarındaki başarı oranında yüzde 25.3 düzeyinde önemli bir artış olduğu belirtilerek, korsanların artık daha etkili ve klasik güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığı teknolojiler kullandıklarına dikkat çekildi.

Raporda dikkati çeken en önemli verinin, bilgisayar korsanlarının sistemlere erişme oranındaki ciddi artış olduğuna işaret edilen açıklamada, Nisan ayında bir önceki aya göre saldırılarda yüzde 7'lik bir artış olduğu vurgulandı.

IBM ISS analistlerinin Nisan ayında 510 güvenlik tehdidini araştırdığı, virüsler, solucanlar, hedefli saldırılar üreten kötü niyetli kod yazarlarının araştırma veri tabanında önemli bir orana sahip zafiyetler olarak yer aldığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious