Sahteciliğe karşı görünmeyen yazı

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Xerox'un, “Microtext” adı verilen dijital yazı fontuyla önemli belge ve dokümanların kişiye özel şifreleme ve güvenlik önlemleri ile dijital olarak basılması mümkün olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu font Xerox'un yeni değişken veri işleme yazılımı, Xerox FreeFlow Variable Information Suite 5.0'e dahil edilerek piyasaya sürüldü. Microtext adı verilen bu buluşla; nüfus cüzdanı, ehliyet, üniversite diploması, pasaport, tapu, banka çekleri, ödeme belgeleri, kurum kimlik kartları gibi önemli belge ve dokümanların sahtelerinin üretiminin önlenmesi hedefleniyor.

0,25 milimetre büyüklüğündeki dijital yazı ve baskı fontu Microtext ile yüz sayfalık bir kitap içeriği, bir A4 sayfa kağıdın üzerine aktarılabiliyor. Microtext dijital yazı fontu ile önemli belge ve dokümanların üzerine, o belgenin gerçek olduğunu gösteren gözle görülemeyen harf, rakam ve işaretler yazılabilecek.

Çalışma, özellikle finans, eğitim ve kamu kurumları tarafından verilen değerli belge ve dokümanların güvenliğini sağlamak açısından önem taşıyor.

Mikroskobik kelimeler hali hazırda, kredi kartları ve banknotların içine gizlenerek kullanılıyor. Mevcut teknoloji ile kredi kartı ve banknot gibi değerli kart ve kağıtların güvenliğinin sağlanması için son derece zahmetli, uzun süren ve çok masraflı bir süreç takip ediliyor.

Şu an, bu tür değerli kağıtlar bunları kullanacak herkes için ortak olan bir kaç gizli simge, harf ve rakamlarla beraber ofset baskı ile basılıyor. Xerox'un çalışması, değerli kağıt ve dokümanların daha güvenli ve kişiye özel güvenlik şifrelemeleri ile dijital olarak basılmasını sağlıyor.

Microtext fontu sayesinde, değerli evrak ve belgeler üzerinde, belge sahibi kişiye özel gizli kelime, rakam ve şifrelemeler yer alabilecek. Örneğin bankalar, taklit edilmeye müsait, herkes için genel güvenlik önlemleri içeren bir banka çeki hazırlamak yerine Microtext fontu ile dijital olarak kişiye özel güvenlik şifrelemesine sahip banka çekleri basabilecekler.

Nüfus cüzdanları, ehliyet, üniversite diploması, pasaport, tapu, banka çekleri, ödeme belgeleri, kurum kimlik kartları gibi önemli belge ve dokümanların üzerine Microtext fontu ile o belgenin gerçek ve o kişiye ait olduğunu ispatlayan gözle görülemeyen kelime, rakam ve işaretler yazılarak belgelerin orijinalliği ispat edilmiş olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious