Sahtecilik soruşturmasında 7 doktora gözaltı

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

İzmir'de sahte belge ve sağlık raporu düzenleyerek emekli olmalarını sağladıkları iddiasıyla yakalanan 18 kişinin sorguları sürerken, 7 doktor da gözaltına alındı. 4 doktor da aranıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'de, özürlü ve hasta olmayan vatandaşlar adına sahte belge ve sağlık raporu düzenleyerek emekli olmalarını sağladıkları, bu kişileri vergi indiriminden faydalandırdıkları, sahte özürlü raporu hazırladıkları kişilerin toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmalarını sağladıkları iddiasıyla yakalanan 18 kişinin sorguları sürerken, suça karıştıkları belirlenen Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli 7 doktor da gözaltına alındı. Gözaltı sayısının 25'e yükseldiği soruşturmayla ilgili 4 doktorun daha yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.

Para karşılığında çeşitli hastanelerde sahte sağlık raporlarının düzenlendiği bilgisini edinen İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi Mali Büro Amirliği ekipleri, önceki gün, çalışma başlattı. Ekiplerin uzun süren takibinin, bilgi ve delillerin toplanmasının ardından başlatılan operasyonda, aralarında hastane çalışanlarının da bulunduğu 70 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan ifadeleri alınan 52 kişi serbest bırakıldı.

İddiaya göre, özürlü ve hasta olmayan vatandaşlar adına sahte belge ve sağlık raporu düzenleyerek emekli olmalarını sağladıkları, bu kişileri vergi indiriminden faydalandırdıkları, sahte özürlü raporu hazırladıkları kişilerin toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmalarını sağladıkları saptanan zanlılardan 18'inin sorgusu sürerken, suça karıştıkları belirtilen Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli 11 doktor hakkında da savcılığın talimatıyla yakalama emri çıkartıldı. Doktorlardan 7'si gözaltına alınırken, 4'ünün yakalanması için çalışma başlatıldı. Emniyet yetkilileri, zanlıların, işlemlerin tamamlanmasının ardından yarın saat 10.00'da adliyeye sevkedileceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious