Sahtekârlar sınır tanımıyor!

Sahtekârlar sınır tanımıyor!.19525
  • Giriş : 16.03.2009 / 12:30:00
  • Güncelleme : 16.03.2009 / 11:47:22

Kimlik numaraları ile sahte belge ve reçete düzenleyen çetenin, SGK yüz binlerce lira dolandırdığı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Düzce ve İstanbul'da ilaç yolsuzluğu yapan doktor ve eczacılardan oluşan şebekenin, Konut Edindirme Yardımı (KEY) listesindeki vatandaşlık numaralarını yolsuzluk için kullandığı ortaya çıktı.

Kimlik numaraları aracılığıyla sahte belge ve reçete düzenleyen çetenin, Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) yüz binlerce lira dolandırdığı tespit edildi. Düzce ve İstanbul polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyonda, 3'ü doktor 6'sı eczacı 9 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ifadesi üzerine çetenin lideri S.G. de Pendik'te yakalandı. Evindeki aramada yolsuzlukta kullanılan vatandaşlık numaralarının, 27 Temmuz 2008 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan KEY listesinden alındığı ortaya çıktı. Şebeke lideri, listeden yola çıkarak SGK numaralarına ulaştığını, buradan da sahte belgelerle ilaç yazdırıp eczanelerden aldığını itiraf etti.

Edinilen bilgiye göre Düzce Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir şebekenin sahte belge ve reçete düzenleyerek ilaç yolsuzluğu yaptığını ve SSK'yı yüz binlerce lira dolandırdığını öğrendi. İhbar üzerine çalışma başlatan ekipler, ilaç yolsuzluğuna karıştığı iddia edilen doktor ve eczacıları teknik ve fizikî takibe aldı. Teknik takip esnasında doktorların Türkiye'nin değişik bölgelerinde yaşayan kişilere reçete düzenledikleri ve şebekenin anlaştığı eczanelerden bu ilaçların temin edildiğini belirledi. Bu yöntemle SSK'dan yüz binlerce liralık vurgun yapıldığı belgelendi. Adına ilaç yazdırılan kişilerin İstanbul ve Düzce'de yaşamadığı da tespit edildi. Emniyet yetkilileri, vatandaşlık numarasının bu tür şebekelerin eline geçmesinin tehlikeli sonuçlar doğurduğunu belirterek, bu tip ödemelerde internet üzerinden sorgulama yapılmasının daha sağlıklı olduğunu vurguladı. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, TBMM'nin gündeminde bulunan Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu'nun da bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*