Sahtekarlıkta erkekler önde

  • Giriş : 13.08.2007 / 19:58:00

Şirketlerdeki suiistimallerin yüzde 85'ini erkek çalışanlar gerçekleştiriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın önde gelen denetim şirketlerinden KPMG'nin Türkiye de dahil Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da faaliyet gösterdiği ülkelerde tespit ettiği şirket yolsuzlukları üzerinden yaptırdığı araştırmaya göre suistimallerin yüzde 85'i erkekler, yüzde 15'i kadınlar gerçekleştiriyor.

Hassas bilgiler

360 olayı kapsayan 'Bir Suistmalcinin Profili' isimli rapora göre erkekler kadınlardan daha çok üst düzey pozisyonlarda bulundukları ve hassas bilgilere sahip oldukları için sahtekarlıklarda başı çekiyorlar.
Araştırmanın amacının şirketleri caydırıcı tedbir almaları konusunda uyarmak olduğunu söyleyen KPMG'nin Türkiye Ofisi'den Muhasebe Danışmanlık ve Suistimal Önleme, İnceleme Bölümleri Başkanı İdil Gürdil, olayların yüzde 50'sinde şirketlerin organizasyonlarında gerçekleşen usulsüzlüklerin ayrıntılarını anlatmadığını söyledi.

Hedef baskısı suça itiyor

Gürdil, usulsüzlük olaylarının ortaya çıkmasından sonra şirketlerin genellikle iç soruşturmalar yaptığını, disiplin tedbirleri ya da yasal tedbirler aldığını belirtti.
İdil Gürdil, beyaz yakalı çalışanların gerçekleştirdiği usulsüzlüklerde tamah, fırsat, bütçe ve hedefleri karşılama baskısının etkili olduğunun tespit edildiğini söyledi.
Raporun ortaya koyduğu bazı tespitler şunlar:
# Sahtekârlık yapanların yüzde 70'i 36 ile 55 yaşları arasında.
# Sahtekârlıkların yüzde 60,2'ini üst düzey yöneticiler, yönetim kurulu üyeleri gerçekleştiriyor.
# Yüzde 36'sı suçu işlemeden önce 2-5 yıl bulunduğu şirkette çalışıyor. Yüzde 22'sinde çalıştıkları şirkette 10 yıldan fazla çalışıyor.
# Suiistimalciler en çok finans bölümünde çalışıyor. Onların ardından operasyon ve satışlar bölümünde çalışanlar ve CEO'lar geliyor.
# Zimmetine para geçirmek en sık rastlanan suistimal türü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious