Sahura kalkmadan oruç tutmayın

Sahura kalkmadan oruç tutmayın.14060
  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, sahura kalkmadan oruç tutulmaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kubat, yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta başlayacak Ramazan ayında beslenme alışkanlıkları nedeniyle bazı vatandaşların sağlık sorunları yaşamaması için dikkat etmeleri gereken bazı noktaların olduğunu dile getirdi.

Ramazan ayında ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini belirten Kubat, "Ramazan ayında ilk dikkat edilmesi gereken nokta sahura kalkmaktır. Sahurda ağır yiyeceklerden kaçınmak, hafif, kahvaltılık gıdaları tercih etmekte fayda vardır." dedi.

Sahura kalkılmaması durumunda aç kalma süresinin uzadığını belirten Dr. Kubat, sahursuz tutulan oruç nedeniyle iftarda gereğinden fazla ve hızlı yemek yenmesinin, sindirim sistemi başta olmak üzere, kan dolaşımı bozukluğuna ve değişik hastalıklara neden olabileceğini vurguladı.

İftar açıldığında gereğinden fazla yenmemesi, aşırı yağlı yemeklerden kaçınarak sebze, meyve ve bolca sıvı alınması gerektiğini belirten Kubat şöyle konuştu; "İftar ve sahurda yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenilmesi gerekir. İftarda ve sahur arasında meyve ve sebzeye ağırlık verilerek yoğurt, ayran veya su tüketimine dikkat edilmeli. En az 4-5 su bardağı tüketilmeli."

Kalp damar hastalarını Ramazan'da yiyeceklerine önem göstermeleri konusunda uyaran Kubat, "Özellikle kalp damar hastaları, aşırı yağlı, kızartmalar, hamur işi gıdalardan kesinlikle uzak durmaları gerekir. Ramazan`da diyabetliler için büyük bir risk ortaya çıkıyor. İftarda yenen yemeklerle fazla miktarda glikoz kaynağı vücuda girdiği için şeker normal seviyesinin çok üstüne çıkıyor. Besinlerin içeriğine dikkat edilmezse, yemeklerde alınan karbonhidratlar sindirilerek şekere dönüşüyor. Öğünlerde yenen karbonhidrat miktarları dengeli olmalı, sofra şekerinden uzak durulmalı ve yemeklerdeki yağ oranı da önerilen miktarı aşmamalıdır. Fazla insülinin de tansiyona, aşırı kilo alımına, kan yağlarının yükselmesine yol açabiliyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious