Şaibeli reyting olayında yeni skandal

  • Giriş : 08.06.2009 / 10:25:00

TRT'nin şaibeli reyting ölçümlerini yargıya taşıması üzerine AGB, 2 bin 500 denekten 220'sinin evindeki peoplemeter denilen reyting ölçüm cihazlarını toplattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cihazların TRT'nin en çok izlendiği evlerden toplatıldığı ortaya çıktı.

Bazı yapımcıların deneklere para ödeyerek reytinglerini yüksek gösterdiği iddiaları üzerine başlayan tartışmalarda yeni skandallar ortaya çıktı.

AGB yöneticilerinin, TRT'nin 2 programının yapımcılarının deneklere para vererek reytingleri yükselttiği iddiaları üzerine TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin olaya el koydu. Böylece yıllardan beri süren reyting oyunlarının da gerçek yüzü ortaya çıkmaya başladı.

AGB'NİN TRT OYUNU

AGB ve onu denetleyen bir üst kurul olan Televizyon İzleyicileri Araştırma Komitesi (TİAK) yöneticilerinin, TRT'nin iki program yapımcılarını suçlayan açıklamaları üzerine, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin konuyu araştırıp yargıya taşıdı. Bunun üzerine AGB de 220 deneğin "peoplemeter" denilen reyting ölçüm cihazlarını söktü.

TRT Genel Müdürü'nün talimatıyla yapılan araştırmaya göre cihazları sökülenlerin TRT'yi en çok izleyen denekler olduğu ortaya çıktı. Yine TRT'nin araştırmasıyla ortaya bir başka skandal daha çıktı. AGB'nin ve TİAK'ın deneklerinin her yıl yüzde 20'si, 5 yılda da tamamının değiştirilmesi görevlerini yapmadıkları anlaşıldı. AGB'nin bazı deneklerinin tam 10 yıldan beri ise hiç değiştirmediği belirlendi.

UZLAŞMA ADIMLARI

TRT ile denekleri kendilerini izlemesi için yönlendirdiği öne sürülen bir yapım firmasının ortaya çıkan reyting skandallarını yargıya taşıması üzerine, TİAK Başkanı Ömer Kayalıoğlu bir açıklama yaparak, ellerindeki verileri İstanbul ve Ankara savcılarına ilettiklerini söyledi.

Skandallar üzerine TİAK'ın TRT ile anlaşma zemini arayarak yargıdan şikayetini geri almasını istediği öne sürüldü. TİAK yöneticilerini TRT Genel Müdürü'ne aracılar göndererek reytingle ilgili pürüzleri gidermeyi taahhüt edecekleri iddia edildi. Şu an yurt dışında olan TİAK Başkanı Kayalıoğlu'nun TRT'den davayı geri çekmesini isteyeceği ileri sürüldü.

AGB'den çekileceğiz

Başta TRT olmak üzere bazı özel televizyon kanalları da 3 milyar dolarlık reklam pastasında “adaletsizliğe yol açtığı” gerekçesiyle AGB'den çekileceklerini açıkladı. Uzmanlar 30-40 deneği yönlendirebilen bir kanalın reklam gelirini 3-4 kat artırabileceğini belirtiyor.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*