Said Nursi'ye sahip çıkmak DTP'ye kaldı!

Said Nursi'ye sahip çıkmak DTP'ye kaldı!.7289
  • Giriş : 18.03.2008 / 00:55:00
  • Güncelleme : 18.03.2008 / 00:52:15

Demokratik Toplum Partisi Batman Milletvekili Bengi Yıldız düzenlendiği basın toplantısında Kürt yazarı Said-i Nursi’nin mezarının bulunması için TBMM’ye soru önergesi vereceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıldız açıklamasında “ Said-i Nursi’nin düşüncesini beyan ettiği için yargılanmış, ceza evi yatmış sürgün edilmiştir. 21. Y.Y. da düşünce suçunu kaldırıyoruz dememize rağmen, çok sayıda insanın itibarı iade ediliyor. Örneğin Adnan Menderes, Nazım Hikmet’in itibarı iade edilmesi düşünülüyor. Nazım Hikmet’in şiirleri okunuyor Meclis'te, Said-i Nursi’nin günahı nedir?' dedi.

Yıldız “Bir düşünce suçlusu olmaktan başka bir şeyi yoktur. Geçmişte ki iddialar da buydu. Şimdi 21. y.y. Said-i Nursi’nin nerde olduğunu bilmemek onu sevenler açısından bur zülüm değil midir? Said-i Nursi bir Kürt’tür. 1950’lilerde Kürdistan Gazetesinde Said-i Kürd-i diye yazılar yazan ama Kürtlüğün Türklüğün meselesi değil. Böyle bir düşünce adamanın mezarını nerede olduğunu bilmemek söylememek hangi milli güvenlik kaygılarıyla gizleniyor” şeklinde konuştu.

Son olarak Yıldız “ Ama düşüncesi kullanılıyor. Siyaset meydanlarında şurada burada. Nurculuk Said-i Nursi’nin felsefesidir. Yüzlerce insanın, bazı bakanların nurcu olduğu söyleniyor. Mezarını bulunmasından neden bu kadar korkuluyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious