"Saint Vincent ve Grenadinler de neresi?"

  • Giriş : 13.03.2008 / 22:16:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves'in ülkesini ''Karayip Korsanları'' filminden tanıyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karayip Denizi'nde bir ada ülkesi olan Saint Vincent ve Grenadinler, dünyanın bu ülkede çekilip gişe rekorları kıran "Karayip Korsanları"adlı filmle de tanıdığı bir ülke.

"Karayip Korsanları"nın turizm alanında önemli bir gelişme gösteren ülkenin tanıtımında oldukça etkili olduğu belirtiliyor.

Yüzölçümü 389 kilometre kare olan Saint Vincent ve Grenadinler'in başkenti Kingstown.

Ülkenin en büyük adasını Saint Vincent oluştururken, ülke coğrafyası Grenadinler'in kuzeyinin üçte ikisini içeren bir dizi adacığı da kapsıyor.

Uzun yıllar İngiliz ve Fransız sömürgesi olarak yaşayan ülke, 27 Ekim 1979'da İngiltere'den bağımsızlığını ilan etti.

Halen İngiliz Uluslar Topluluğu ve Karayipler Topluluğu'nun üyesi olan Saint Vincent ve Grenadinler, parlamenter demokrasi ile yönetiliyor ve 6 idari bölgeden oluşuyor.

Nüfusu 118 bin 149 olan Saint Vincent ve Grenadinler'in en önemli geçim kaynağını tarım ve özellikle de muz üretimi oluştururken, hizmet sektörü daha çok ülkede son yıllarda hızla gelişmekte olan turizmde yoğunlaşıyor.

Para birimi Doğu Karayip Doları olan ülkenin toplam geliri 528 milyon dolar, kişi başına düşen milli gelir ise 3 bin 600 dolar.

Resmi dili İngilizce olan Saint Vincent ve Grenadinler'de Karayiplilerin ve Afrikalıların yanı sıra Doğu Hindistanlı, Portekizli, Pakistanlı ve Suriyelilerin oluşturduğu karma bir nüfus bulunuyor.

Ülke, son dönemde Çin'den de önemli oranda göç aldı. Türkiye ile Saint Vincent ve Grenadinler arasında geçen ekim ayında imzalanan anlaşmayla diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları bu ülkeyi vizesiz ziyaret edebiliyor.

Türkiye'nin Havana Büyükelçiliğine akredite olan Saint Vincent ve Grenadinler'de Türkiye'nin bir fahri başkonsolosluğu da bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious