Şair Attila İlhan'ın heykeli dikildi

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Attila İlhan heykeli düzenlenen programla açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Heykeltraş Bihrat Mavitan'ın çalışması olan "Attila İlhan" heykelinin açılışı Karşıyaka Rekreasyon Alanı'nda yapıldı. Törene İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile Şair Atilla İlhan'ın yeğeni Kerem Alışık ve kardeşi Çolpan İlhan ile birlikte birçok yazar, şair ve sanatsever katıldı.

Düzenlenen programda konuşan İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, "Bildiğim kadarıyla Attila İlhan'ın heykelinin ilk yapıldığı yer İzmir. Bu da İzmir'e yakışırdı zaten. Karşıyaka'da böyle sahile bakan güzel bir yerde bunu yapmak, gelecek nesillere ülke sevgisini, bayrak sevgisini, vatan sevgisini, cumhuriyet sevgisini aşılayacak bir önderin simgeleşmesi olayıdır." dedi. Attila İlhan'ın memleket sevdalısı olduğunu belirten Vali Köksal, "İzmirliler yapılan bu heykelle Attila İlhan'a vefa duygularını göstermiştir." şeklinde konuştu.

ıÜüŞairin şiirlerinin de okunduğu gecede, konuşmasında duygulu anlar yaşayan yeğen Kerem Alışık, "Yazar, edebiyatçı, felsefe ve kültür adamı, düşünür, Aydın daha da çoğaltmak mümkün ama herşeyden önce insan, benim dayım. Ailemizin onuru. Kendine ait olmayan ama sadece kendi olmuş bir insan. Onu okuyan herkes onun çocuğu, o ise herkesin çocuğuydu." sözleriyle duygularını dile getirdi. Attila İlhan'ın kardeşi sanatçı Çolpan İlhan ise Şair'in fikirlerinin herkesin başında bir bayrak gibi dalgalanacağını ifade ederek, heykelin yapılmasında katkıda bulunan herkese ve bütün İzmirliler'e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İlhan'ın heykeli, ailesi ve davetliler tarafından açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious