Şair Dilaver Cebeci vefat etti

Şair Dilaver Cebeci vefat etti.9942
  • Giriş : 29.05.2008 / 23:55:00

Bestelenen ''Türkiyem'' şiiriyle tanınan şair ve yazar Dilaver Cebeci, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede dün vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınan bilgiye göre, bir süre önce kalp krizi geçirerek Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Cebeci, bu akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Cebeci'nin cenazesi, 30 Mayıs Cuma günü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından İstanbul'da toprağa verilecek.

Başbakan'dan başsağlığı telgrafı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şair Dilaver Cebeci'nin vefatı nedeniyle eşi Ayla Cebeci'ye başsağlığı telgrafı gönderdi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Erdoğan, telgrafında şunları kaydetti:

"Şiirleriyle duygu ve düşünce dünyamıza değerli katkılarda bulunan eşiniz, edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden Dilaver Cebeci beyefendinin vefatını teessürle öğrenmiş bulunuyorum.

Kendisine Allah'tan rahmet, sizlere ve edebiyat dünyamıza başsağlığı dilerim."

Dilaver Cebeci kimdir?

Dilaver Cebeci, 1943'te Gümüşhane'ye bağlı Kelkit ilçesinin Dayısı köyünde doğdu.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Cebeci, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde İktisat Tarihi yüksek lisansı ve sosyoloji doktorası yaptı. Cebeci, öğretim üyesi olarak görev yaptığı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden emekli oldu.

İlk şiiri 1965 yılında Defne dergisinde çıkan Cebeci'nin şiir, hikaye ve mizah yazıları, Devlet, Töre, Bozkurt, Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Güney Su, Ortadoğu, Hergün, Yeni Düşünce, Ayrıntılı Haber, Türkiye dergi ve gazetelerinde yayınlandı.

Cebeci'nin "Hun Aşkı" (1972), "Şafağa Çekilenler" (1984), "Ve Sığınırım içime" (1992) adlı şiir kitapları, kendi sesiyle şiirlerini okuduğu "Kandahar Dağlarında Sabah Namazı" adlı bir kaseti ile çeşitli kitapları bulunuyor.

Ayla Cebeci ile evli olan Dilaver Cebeci, karikatürist Çağrı Cebeci'nin de babasıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious