Şair Saddam; 'Artık şiir yazacak zamanım var'

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, şiire yöneldi. The Sunday Times gazetesi Saddam Hüseyin'in bir şiirini yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle yargılanan Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, yarın yine hakim karşısına çıkacak. Saddam, avukatlarından Büşra Halil ile son görüşmelerinde, "duruşmaya kendi hayatını kurtarmak için değil, Irak'ı savunmak için çıktığını" belirtmiş. Büşra Halil, devrik liderin görüşmelerde davadan çok genellikle şiirden ve uluslararası ilişkilerden bahsettiğini aktarıyor.

Saddam ile geçtiğimiz haftalarda yaptığı 5 saatlik bir görüşmenin ayrıntılarını İngiliz The Sunday Times gazetesine anlatan Büşra Halil, devrik liderin ölümden korkmadığını ve kaderine rıza gösterdiğini ifade etti.

Saddam'ın savunma ekibindeki tek kadın avukat olan Büşra Halil, son görüşmede devrik liderin, işgal sırasında şansı varken neden ülkesinden kaçmadığına dair bir soru karşısında "Yine işgal olsaydı yine Irak'ta kalırdım. Ülkemde halkımla birlikte kalmakla doğru olanı yaptım" dediğini aktardı. Halil ayrıca, Saddam'ın, "tutulduğu cezaevindeki ABD'li gardiyanlarla son derece iyi anlaştığını ve hatta arkadaş olduğunu söylediğini" belirtti. Halil, Saddam'ın bu sözünü doğrulayan ABD'li bir gardiyanın da kendisine "Kişiliği beklediğimizden çok farklı" dediğini ifade etti.

Halil, bir görüşmelerinde Saddam'a ünlü Arap şair El Mütenebbi'nin bir kitabını hediye ettiğini ve devrik liderin bundan çok memnuniyet duyduğunu ifade etti. Saddam, son görüşmelerinde de Halil'e "Önceden şiir yazacak zamanım yoktu. Şimdi şair olmak için vaktim var" diyerek, son yazdığı şiiri göstermiş. Saddam "Irak'a Ağıt" şiirinde şöyle sesleniyor;

Duruyor dimdik ayakta ruhum, asla eğilmeyecek

Ve bedenimde O yücenin kanı dolaşıyor

Ah, Irak!, sen de kalbimin tahtındasın

Ve, şairlerin dilindeki şiirsin

Ah, o bedbahtlıktı senin kılıcın sallayan, Irak, ayağı kalk!

Ve, topla gücünü asla kin gütmeden

Saddam'ın gelecek hafta da "Şeytanın Dansı" adlı bir kitabı çıkacak. Merkezi Tokyo'da bulunan Tokuma Şoten Yayın tarafından yayımlanacak kitabın, ilk etapta 8 bin adet basılacağı kaydediliyor.

Kitap, dürüstlük ve Arap milliyetçiliğini temsil eden soylu bir Arap aşiret üyesinin Amerikalı ve Yahudi düşmanlarını yenmesini ve Arap aşiret üyelerini düşmana karşı birleştirmesini anlatıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious