Sakarya Nehri'nde kuarklık alarmı!

Sakarya Nehri'nde kuarklık alarmı!.11037
  • Giriş : 03.08.2008 / 11:56:00

Sakarya Nehri'nin Ankara'nın Beypazarı ilçesine bağlı Kırbaşı beldesi Mahmutlar köyündeki kesiminin tamamen kuruduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kırbaşı Belediye Başkanı Cengiz Yılmaz, yaptığı açıklamada, Sakarya Nehri'nin bölgede tarım açısından önemli olduğunu, nehirdeki kurumanın çiftçiyi zor durumda bıraktığını bildirdi.

Nehrin Eskişehir'in Mihalıçcık ilçesine bağlı Dümrek köyü çevresinden geçen bölümünün de kuruduğunu ifade eden Yılmaz, kuraklığın önemli bir unsur olduğunu ancak nehrin kurumasında vahşi sulama sisteminin de etkili olduğunu kaydetti.

DSİ'nin bu konuda ciddi tedbirler alması gerektiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi:

''Maalesef ülkemizde suyun yönetimiyle ilgili düzgün yasalar yok. Nehir kenarında onlarca devasa su pompası var. Bu pompalar ırmak yatağında su bırakmıyor. Aşağılara su gelmiyor. Bu nedenle mahsul kurudu. Ürünler tarlada yanıyor. Çiftçiler, birikinti sularla ayakta durmaya çalışıyor. Sakarya'nın yatağında sondaj kuyularımız var, su arıyor vatandaş. Belediyeye her gün onlarca köylü başvuruyor. Bırakın kredi borçlarını ödemeyi üretimi sürdürecek, tohum, gübre, mazot alacak paraları yok.''

Bölgedeki çiftçiler ise sulama amaçlı olarak Ankara Çayı'ndan yararlanmaya çalıştıklarını ancak buranın sularının kirli olduğunu öne sürdüler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*