Sakarya Nehri'ndeki canlılar tehlikede

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Kuraklık sonucu suyu azalan Sakarya Nehri'ndeki canlılar kirlilik sebebiyle tehlikede

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzun süren kuraklık sebebiyle Sakarya Nehri tarihinin en düşük seviyesine indi. DSİ 32. Şube Müdürü Abdüsselam Eldemir, kuraklık sürerse, nehirdeki kirlilik unsurunun tüm canlıları öldürebileceğini söyledi.

Türkiye'nin belli başlı nehirleri arasında bulunan Sakarya Nehri'nde su seviyesi giderek düşüyor. Nehirde su azalması sebebiyle adacıklar oluşmaya başladı. Bu durum yetkilileri endişelendiriyor. DSİ 32. Şube Müdürü Abdüsselam Eldemir, nehir debisinin 15 metreküp/saniyeye kadar düştüğünü dile getirerek, "Nehir seviyesi şimdiye kadar bu ölçüde düşmemişti. Neredeyse 4 aydır bölge yağış almıyor" dedi.

Eldemir, nehir kenarındaki bazı sanayi tesislerin atıklarını nehre bıraktıklarını hatırlatarak, kuraklığın sürmesi durumunda kirlilik unsurlarının nehirdeki canlıların yaşamını sona erdirebileceği uyarısında bulundu. Eldemir, şöyle konuştu: "Nehirdeki su seviyesi azaldıkça kirlilik oranı artıyor. Dolayısıyla nehir kenarındaki tesisler ne yazık ki atıklarını nehre bırakıyor. Kuraklık belli bir süre devam eder yağış almazsa kirlilik sebebiyle nehirdeki balık ve diğer canlılar ölebilir. Bu sebeple DSİ olarak Sakarya, Bolu, Bilecik ve Eskişehir valiliklerine yazı yazarak nehrin kirletilmesini engellemelerini istedik. Bu tesisler mutlaka arıtma yaptıktan sonra atık sularını nehre deşarj etmelidir. Aksi taktirde büyük bir çevre felaketi yaşanabilir."

BALIKÇILAR DA ŞAŞKIN

Nehrin bazı yerlerinden yaya olarak karşıdan karşıya geçilebilecek kadar su seviyesinin düşmesi balıkçıları da şaşırtıyor. Nehir kenarında avlanan balıkçılar, Sakarya Nehri'ni daha önce bu kadar çekilmiş görmediklerini ifade ediyorlar. Bir balıkçı, nehrin normal akıntıya sahipken bulunduğu kıyıyı gösterirken, 15 metre civarında nehrin kıyıdan çekilmesini korkulu bakışlarla izliyor. Balıkçılar, zaman zaman nehirde ölmüş balıklarda gördüklerini ifade ediyorlar.

SAPANCA GÖLÜ DE FARKLI DEĞİL

Adapazarı'nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü'nde de durum farklı değil. Kuraklık sebebiyle göl yer yer 10 metre içeri doğru çekilirken, göl için tehlike devam ediyor. Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanı Restem Keleş, göle besleyen 12 derenin tamamen kuruduğunu vurguladı. Keleş, bu yıl kuraklık sebebiyle Çark Deresi'ne göl su veremediklerini de dile getirerek, "Yer altı suları da kurumaya yüz tuttu. Eğer kuraklık böyle devam ederse şehre kısıtlı su vermek zorunda kalacağız" dedi.

Bu arada, Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği'nin de nehir ve gölde inceleme başlatacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious