Sakarya'da ana isale hattı patladı

Sakarya'da ana isale hattı patladı.14554
  • Giriş : 15.10.2008 / 11:40:00

Adapazarı'nda, patlayan ana isale hattındaki su ve sürüklediği çamur birikintisi, bir öğrenci yurdunun bahçe duvarının yıkılmasına ve araçların yolda mahsur kalmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, Sapanca Gölü'nden şehre içme suyu taşıyan ve Yıldız Beşköprü Erkek Öğrenci Yurdu üzerindeki 1200 milimetre çapındaki ana boru hattı, bilinmeyen bir nedenle delindi. Ana boru hattı, yanından geçen 700 milimetre çapındaki borunun da delinmesine yol açtı.

İsale hattından fışkıran su ve sürüklediği çamur birikintisi, öğrenci yurdunun bahçe duvarının yıkılmasına ve Beşköprü Kavşağı'ndaki araçların yolda mahsur kalmasına neden oldu. Trafik kontrollü olarak tek şeritten verildi.

Yolda mahsur kalan otomobillerin sürücülerinden Sami Türk, kavşaktan geçmek isterken kendini bir anda otomobiliyle birlikte su birikintisi içinde bulduğunu belirterek, “Otomobilin batacağını anladım ve geri gitmek istedim. Fakat dalgalar otomobili refüje sürükledi. Bir kamyonetin yardımıyla arabayı çıkardık. Yaklaşık 1,5 saat mahsur kaldık. Otomobilin sadece üst kısmı gözüküyordu” dedi.

Erkek öğrenci yurdunda kalan Uğur Ayvaz ise su sesiyle birlikte bahçeye çıktıklarını ve ana boru hattından gelen suyun yurdun kapısını zorladığını gördüğünü söyledi.

Ayvaz, bahçe duvarının yıkılması sırasında yoldan geçen kimsenin olmamasının büyük bir faciayı önlediğini dile getirdi.

Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, yapılan çalışmalar sonucu 1200 milimetrelik hattın onarıldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Hata su vermeye başladık. Şu anda da arkadaşlarımız 700 milimetrelik boruyu tamir etmek için çalışıyor. Öyle tahmin ediyorum ki bir saat içinde bitirilir. Öğle saatlerine kadar bütün şehre su verilmiş olur. Asbest boru olduğu için 1200'lük boruda boyuna çatlama olmuş. Bu borular ekonomik ömürlerini tamamlamış. Öyle olunca zaman zaman bu tür riskler var. Bu risklerin tek çözümü inşallah üçüncü isale hattından suyu vermektir. Üçüncü isale hattımız tamamlandı, sadece pompalarımız kaldı. O hat daha yukarıdan geçiyor ve daha sağlam bir boruyla yapıldı. Çok daha dayanıklı ve daha güvenli borular.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*