Sakarya'da cenaze yıkama kursu açıldı

Sakarya'da cenaze yıkama kursu açıldı.31154
  • Giriş : 17.01.2008 / 15:12:00

Sakarya'nın Geyve ilçesinde vefat eden kadınların cenazelerini yıkayacak ve kefenleyecek bayan gassal sıkıntısı yaşanınca kadınlara yönelik 'cenaze yıkama kursu' açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçenin tek bayan gassalı olan Safire Sözmezoğlu, cenazelere yetişmekte güçlük çekince ilçe müftüğü ve halk eğitim merkezi tarafından bayan gassal kursu açıldı. 30 kişilik kontenjanla açılan kursa 50 kişi başvurunca kurs iki gruba bölündü. 25 saatlik kursta kadınlara cenaze yıkama, kefenleme, cenaze duaları uygulamalı olarak cansız manken üzerinde öğretiliyor.

Geyve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Raci Yılmaz, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede kadın cenazelerinin yıkanmasında bayan gassal sıkıntısı yaşandığını söyledi. Bu sorunu çözmek için ilçe müftülüğüyle kadınlara yönelik cenaze yıkama kursu açarak duyuru yaptıklarını ifade eden Yılmaz, "Kurs öğretmenliğini Safire Sönmezoğlu yapıyor. Kursa ilgi beklediğimizin de üzerinde oldu. Genci yaşlısı her kesimden kursa katılanlar oldu. Eğitimin sonunda kursiyerlere sertifika vereceğiz." dedi.

Kursiyerlerden Süheyle Kaya, ilçede bayan gassalın büyük ihtiyaç olduğunu ifade ederek kursun bu sıkıntıyı çözeceğini vurguladı. Kaya şöyle konuştu: "Ben de bir yakınımız öldüğünde cenazesini nasıl yıkarız diye düşünüyordum. Bu kursun açıldığını duyunca hemen başvurdum. Kurstan çok memnunum. Keşke daha önce açılmış olsaydı."

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious