Sakarya'da 'Kelebek' operasyonu

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Sakarya'da düzenlenen ''Kelebek'' operasyonunda 40 kilo eroin, 6,5 kilogram esrar, 7 tabanca ele geçirildi, 36 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vali Okutan, yaptığı yazılı açıklamada, büyük kentlere yakınlığı ve kavşak noktasında bulunması nedeniyle, Sakarya'nın uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin kullanımı ve alım satımı konusunda hassasiyet kazandığını ifade etti.Okutan, Bu nedenle aylar önceden başlatılan çalışmalar sonucunda, uyuşturucu konusunda organize yapı oluşturma gayreti içinde olanların önceden tespit edildiğini ve bu konuda operasyon başlatıldığını belirtti.

6 Kasımda, 400 emniyet personelinin görev aldığı operasyonla, eş zamanlı olarak 136 adrese baskın düzenlendiğine işaret eden Okutan, 110 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan bir kısmının savcılık ön incelemesi sonucunda serbest bırakıldığını, adliyeye çıkarılan 61 kişiden 36'sının cezaevine konulduğunu bildirdi.

Okutan, açıklamasında şunları kaydetti:
''Planlı olarak yürütülen ve Kelebek kod adı verilen operasyon kapsamında şahıslarla birlikte, 40 kilogram eroin, 6,5 kilogram esrar, 7 adet muhtelif tip ve çapta ruhsatsız tabanca, 220 dolu fişek, 2 tüfek, 6 adet fişek, 14 uyuşturucu hap, 5 kuru sıkı gaz tabancası, 1 sahte 100 YTL, 1 TIR ve 3 bin 500 avro para ele geçirilmiştir.

Operasyon burada bitmiş değildir. Kelebek Operasyonu süreklilik arz edecek niteliğe sahiptir. Bunun anlamı Sakarya ilinde uyuşturucu ya da uyarıcı maddelerle ilgili olarak en küçük bir ilişkinin dahi mercek altına alınmış olmasıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious