Sakarya'da kuş gribi şüphesi

Sakarya'da kuş gribi şüphesi.11572
  • Giriş : 05.02.2008 / 13:15:00

Sakarya'nın Kaynarca ilçesine bağlı Yeniçam köyündeki kümes hayvanı ölümlerinin, ilk laboratuvar test sonuçlarına göre kuş gribinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeniçam köyünde önceki gün meydana gelen kümes hayvanı ölümleri üzerine, numuneler Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Müdürlüğüne gönderildi. Yapılan ilk laboratuvar test sonuçlarına göre, ölümlerin kuş gribinden kaynaklandığı bildirildi.

Gelişmeler üzerine Kaynarca'ya bağlı Yeniçam, Şeyhtımarı ve Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Sarıgazi köyleri karantinaya alınarak, itlaf çalışmalarına başlandı.

Sakarya Valisi Hüseyin Atak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede kuş gribi vakası yaşandığını doğrulayarak, “Maalesef böyle bir durum var. Öğleden sonra Tarım İl Müdürlüğünde açıklama yapılacak” dedi.

Sakarya Tarım İl Müdürü Abdurahman Çakar da idari fenni tedbirleri aldıklarını belirterek, “İlk bulgular o yönde. Kalıcı laboratuvar testi sonucunu bekliyoruz. Tüm tedbirleri aldık. Endişe edecek bir durum yok” diye konuştu.

Kocaeli Tarım İl Müdür Yardımcısı Kerim Mete ise Yeniçam köyüne sınır olan Kandıra'ya bağlı Sarıgazi köyünde önlem olarak karantina uygulaması başlattıklarını bildirdi.

Karantina gereği köye hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığını, kanatlı hayvanların toplanarak itlaf edilmeye başlandığını ifade eden Mete, kuş gribi ihtimaline karşı tedbir alındığını kaydetti.

Bu arada, Kocaeli Tarım İl Müdürü Mehmet İncir de Sarıgazi köyüne giderek, çalışmaları takip etti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious