Sakaryalılar ve DTP'liler provokasyonun farkında

Sakaryalılar ve DTP'liler provokasyonun farkında.16749
  • Giriş : 01.05.2008 / 00:23:00
  • Güncelleme : 01.05.2008 / 00:13:38

Sakaryalılar ile DTP’liler, olayların nedeninin provokasyon olduğu görüşünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya’da geçen pazar akşamı DTP İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Barış ve Kardeşlik Gecesi”yle başlayan gerginlik sürüyor. Sakaryalılar, olayların DTP’nin provokasyonu olduğuna inanıyor. Etkinliğin 15 gün önceden kararlaştırıldığını ve gerekli izinlerin alındığını belirten DTP’liler ise, kentte davetiyeleri dağıtmalarından sonra elektronik postayla kendilerine karşı bir örgütlenme yaşandığını belirtiyor.

Fitili ateşleyen olay

Şehir sakinlerine göre 3-4 gün önce şehit cenazesi kalkan şehirde eğlence düzenlenmesi, gerginliğin fitilini ateşledi. Ceyhun Aşçı’nın (25) “Kürt kökenli yakın olduğum arkadaşlarım var. Millet ayrımı yok. Bazı kendini bilmezler provokasyona gelip bu tür olaylara neden olabiliyorlar” sözü şehirdeki havayı özetliyor.

Pazar gecesi yaşanan gerilim, daha önce 4 kez tansiyon yükselen Sakarya’yı bir kez daha gündeme taşıdı. Alperen Ocakları’nın, etkinliğin başlamasıyla gösterdiği tepki sonrası düğün salonunun çevresi galeyana gelen vatandaşlarca adeta kuşatıldı.

23 Nisan’da Sakarya’dan cenazesi kalkan şehit Tuncay Özdemir’in yakınları ve arkadaşlarından oluşan grup da etkinliği haber alarak otobüslerle Karapürçek’ten gelince gerginlik arttı. 5 saat süren, 1 kişinin kalp krizinden öldüğü gerginlik, güvenlik güçlerinin salonu ablukaya almasıyla bitti.
Yonca Döner’de çalışan Ceyhun Aşçı, Sakarya’nın milli hassasiyetinin fazla olmasını çok sayıda şehit vermesine bağladı. Uğur Ayakkabı’nın sahibi Metin Demircan ise “Toplantının böyle bir zamanda yapılması yanlıştı. 3-4 gün önce Adapazarı şehidine veda etti. Böyle bir acı yaşanırken böyle bir toplantının yapılması olayları da anlaşılır kılıyor” dedi.

‘DTP’yi istemiyoruz’


Ticaretle uğraşan Sakaryalı İlhan Gülgeç de eğlencenin provokasyon olduğunu belirterek, “Vatan hainleri burada asla barınamaz. DTP’yi istemiyoruz” derken, Ersan Nas ise “Onlara karşı değiliz. Ama lütfen oyuna gelmesinler” diyor. Esnaf Aslı Demiray, Sakarya da DTP’ye hoş bakılmadığını ancak saldırının doğru olmadığını belirtiyor.

Alperen Ocakları Sakarya İl Başkanı Erdem Ercan ise olayları şehidini toprağa veren milletin sorumlulara karşı gösterdiği milli bir refleksten kaynaklandığını kaydediyor. Yerel TV kanalı Kanal 54’ün Haber Müdürü Orhan Kemal Temel de etkinliğin şehit acısına denk gelmesinin olayları alevlendirdiğini söylüyor.

Aile: Tahrik etmiş olabilirler

DTP’lilerin Funda Düğün Salonu’ndaki gecesini basmak isteyen gruba katıldığı belirtilen Karapürçek beldesindeki şehit er Tuncay Özdemir’in ailesi, yaşananları olumlu karşılamadığını belirtti.

Özdemir’in ağabeyi Alaattin Özdemir, beldedeki bir gencin DTP’lilerin düzenlediği geceyle ilgili davetiyeyi internetten öğrendiğini ve diğer gençlere de göndererek organizasyonu sağladığını belirti.

Özdemir, “Biz de olayları haberlerde duyduk. Ben gitmedim. Provokatörler de tahrik etmiş olabilir. Belki program kardeşimin şehit olmasından çok önce organize edilmiştir. Bilemeyiz” diye konuştu.

Anne Firdevs Özdemir ise herkesin kardeş olduğunu, Kürt-Türk diye bir ayrımlarının olmadığını belirterek, “Olayların olmasını istemezdik” dedi.

‘Aramızda sorun yoktu’


Sakarya DTP İl Merkezi kapısını kapatmış durumda. İl örgütünde yöneticilik yapan kayınbiraderi Fesih Soyer, emniyetin de pasif davranıp olayların büyümesine göz yumduğunu öne sürdü.

Soyer, şehit cenazesinin kaldırıldığı Karapürçek’ten otobüslerle gelen insanların önünün polislerce kesilmesi gerektiğini söylüyor. Soyer, “Etkinlik kesinlikle provokasyon amaçlı değildi. Herkes eşi ve çocuğuyla oraya geldi. İstanbul’daki Mezopatamya Kültür Merkezi’nden sanatçılar gelmişti. Etkinliğe katılan Mehdi Keklik de “20-30 yıldır buradayız. Hiçbir ayrımcılık görmedik. Hiç kavga etmedik” dedi.
Ölen Kalkalı’nın Gürcü kökenli ev sahibi Ahmet Gürek de hiçbir şekilde aralarında sorun yaşanmadığını vurguluyor.

Ahmet Türk ve Ufuk Uras tepki gösterdi


DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, dün DTP grup toplantısında yaptığı konuşmada Adapazarı’nda bir kişinin kalp krizi sonucu ölmesiyle sonuçlanan olayın Türk-Kürt savaşı çıkarmaya yönelik planın bir parçası olduğunu iddia etti. DTP grup toplantısına katılan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da “Sakarya’da olan, tipik bir Ergenekon faaliyetidir” diye konuştu.
Kürsüye gelirken düşme tehlikesi geçiren Uras, “DTP’nin kürsüsüne takılmak, Ergenekon’a takılmaktan iyidir” dedi.

Uras, “Sakarya’da olan tipik bir Ergenekon faaliyetidir. Biz milliyetçi galeyanlara gelmeden bir arada yaşama kültürünü geliştirmek zorundayız. Milliyetçilik mi insanları aptallaştırıyor, aptallar mı milliyetçi oluyor bunu bilmiyorum ama, bizim mutlaka toplumumuz dokusunu çürütmeye çalışan bu ırkçı, milliyetçi anlayışlara karşı insanlığın yürüyüşünü sürdürmemiz gerekir” diye konuştu.

Alperen Ocakları İl Başkanı Erdem Ercan da olayları kendilerinin başlatmış gibi gösterilmeye çalışıldığını ancak bir ilgilerinin bulunmadığını iddia etti. Ercan, “Olaylara karışanlar 4 otobüsle gelen şehit aileleridir” dedi. Sakarya Ülkü Ocakları Başkanı Ali Taş da “O gece olaylarda ocağımızın mensuplarının yer almaması için gayret gösterdik” dedi.

Çifte soruşturma

Sakarya’daki olaylarla ilgili olarak savcılık talimatıyla çifte soruşturma başlatıldı. Polis bir taraftan gecede teröristler için saygı duruşunda bulunulduğu iddialarını araştırırken, diğer taraftan da gösteri yapan ve içeri girmek isteyen kalabalığı kışkırtanların saptanması için kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Sakarya polisi, Kalkalı’nın cenazesinin önceki akşam toprağa verilmesi sırasında il genelinde yapılan aramalarda bir otobüste demir sopalar ele geçirildiğini açıkladı. Olayla ilgili olarak M.A. ile N.Y. gözaltına alındı.

Ölümde ihmal iddiası

Olaylar sırasında salonda kalp krizi geçiren ve kurtarılamayan Ebubekir Kalkalı’nın (63) yakınları da hastanın zamanında hastaneye götürülmediği iddiasında bulundu. “Kalp krizi sonrasında salonda bekletildi. Dışarı çıkarılmadı. Ambulansa geç konuldu. Hastaneye geç götürüldü” iddiaları üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious