Sakın boynunuzu kütletmeyin

Sakın boynunuzu kütletmeyin.10088
  • Giriş : 14.06.2008 / 21:26:00

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, yoğun iş stresiyle birlikte masa başı işlerin, insanları rahatlamak için çeşitli vücut hareketleri yapmaya yönlendirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parmak ve boyun kütletme gibi hareketlerin psikolojik bir rahatlamaya neden olduğunu belirten Havıtçıoğlu, bu hareketlerin ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceğine dikkat çekti.

Sürtünmeli eklem yerlerinin vücutta en çok çıtlatılan bölgeler olduğunu, iki kemiğin birleştiği yerde bulunan bağlantı kapsülünü yağlayan sıvının bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Havıtçıoğlu, parmakların gerilmesi esnasında kapsülün de gerildiğini, bunun içindeki sıvının basıncının azalarak gaz kabarcıklarının patladığını, çıtırdama sesinin ise bu yüzden oluştuğunu bildirdi.

Zorlayıcı hareketlerle kütletmenin, eklem kıkırdağının bozulmasına, hasar görmesine, halk arasında kireçlenme diye bilinen tablolarla karşılaşılmasına neden olduğunu bildiren Prof. Dr. Havıtçıoğlu, "Boynu aniden sağa sola çevirip kütletme omurilik yaralanmalarına, felce sebep olabilir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious