Sakın wireless kullanmayın!

Sakın wireless kullanmayın!.8394
  • Giriş : 26.01.2008 / 12:18:00

Sanal Banka Mağdurları Derneği: "Göz göre göre soyuluyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanal Banka Mağdurları Derneği Başkanı Cem Polatoğlu, "Göz göre göre soyuluyoruz. Çözüm e-imzada " dedi. Kredi kartıyla internetten yapılan alışverişin hâlâ büyük oranda risk taşıdığını ifade eden Polatoğlu, Türkiye'de 100 bini aşkın sanal banka mağduru olduğunu söyledi. Polatoğlu, milyonlarca doların Rus ve İsrailli 'hacker'lere gittiğini vurgulayarak geçen ay basına jakuzi sefası fotoğrafları ile görüntülenen 'hacker'in 2 bin 500 kişiden 3,5 trilyon dolandırdığını örnek olarak gösterdi.

BANKALAR 'E-İMZA'YA DUYARSIZ

'Bankalar üzerine düşeni yapmıyor' diyen Başkan Polatoğlu, 'e-imza'nın internet bankacılığında mutlaka kullanılması gerektiğini belirterek e-kart hakkında şu bilgileri verdi: 'Ufak bir aparat (token) uygulanıyor. USB'ye takılıyor. Banka şifrenizi girdikten sonra bu şifre, 128 bit'lik, her seferinde yeni "key" üreten kredi kartı büyüklüğünde ve sigorta kapsamında. Kopyalanması hemen hemen imkânsız olan bu e-kartı, aparata takıp, kartın 4 haneli şifresini giriyorsunuz. Banka sistemi, bunu görüp sizi onayladıktan sonra işlem yapabiliyorsunuz.'

1600 DAVADAN 11'İ KAZANILDI

Polatoğlu, e-imza sayesinde "hacker"ın şifreleri elde etmesinin yeterli olmayacağını anlatarak "e-kart"ın aslını da çalması gerektiğini, ancak bunun da yeterli olmayacağını vurgulayarak 'e-kart'ın da şifresini bilmeli' dedi. 100 bine yakın sanal banka mağduru olan Türkiye'de bu konu ile ilgili 1600 dava açıldığını ifade eden Başkan Polatoğlu, bu davalardan sadece 11'nin kazanıldığını belirtti. Polatoğlu, birçok mağdurun ise 5 bin YTL'nin üzerinde tutan mahkeme, avukat ve bilirkişi masraflarından dolayı dava açamadığını anlattı.

İnternet kullanıcılarına uyarı

Mağdur sayısının yüzde 50 oranında azaldığını vurgulayan Cem Polatoğlu, internet kullanıcılarına şu uyarılarda bulundu: “Başta anti-virüs, anti-spyware, firewall, site erişim filtresi, anti-spam lisanslı programlarını bilgisayarınızda bulundurun ve sürekli güncelleyin. Kopya program kullanmayın, internette kırık program dağıtan sitelere itibar etmeyin. Sık kullanılanlar bölümünü kullanmayın. Wireless internetten kaçının. Başkalarının bilgisayarlarından işlem yapmayın. Gerekirse bankada birbiri ile ilişkisi olmayan ve internet bankacılığında gözükmeyen 2. bir hesap açtırın ve ana mevduatınızı orada saklayın.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious