"Sakıp Sabancı Ödülleri", sahiplerini buldu!

  • Giriş : 16.05.2008 / 13:53:00

Sabancı Vakfı tarafından Olimpiyat Oyunları, Paralimpik Olimpiyatları ve Engelliler Yaz Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan sporculara verilen "Sakıp Sabancı Spor Ödülleri", sahiplerini buldu!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Rehabilitasyon Eğitim ve Üretim Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül törenine, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da katıldı. Törende, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Başkanı Hıfzı Özcan ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar da bulundu.

Engelli sporcuları teşvik etmek amacıyla Dünya Engelliler Haftası'na denk getirilerek düzenlenen törende şu sporcular ödül aldı:

Özer Yigiter, Gizem Palabıyık, İzlem Kaynak, Barış Dilekli (Bovling), İlhan Çıtak (Güreş), Hüseyin Akgöz, Özden Turanlı, Nazan Çaçan, İsmail Cem Aksu, Durducan Dostum Nevruz (Yüzme), Uğur Küçük, Veysel Tuvgan, Filiz Polat (Atletizm).

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, ödül töreninin ardından, Spastik Çocuklar Vakfı Başkanı Hıfzı Özcan'ın nezaretinde, engelliler merkezini gezdi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Nilgün Acar isimli bir engelli, tesis içinde karşılaştığı Başesgioğlu'yla bir süre sohbet ettikten sonra, kendi yazdığı şiirler ve yazılardan oluşan kitabını Bakan Başesgioğlu'na hediye etti.

-BAŞESGİOĞLU'NUN KONUŞMASI-

Törende konuşan Başesgioğlu, Sakıp Sabancı'nın her sektörde olduğu gibi özellikle engelli sporcular konusundaki ileri görüşlülüğünün bugün meyvelerini verdiğini ifade ederek, ''Hepimizin gurur duyduğu tablolarla karşılaştık. Kendisini şükran ve minnetle anıyorum. Dilek Sabancı'yı da onun bıraktığı bayrağı devralıp taşıdığı için kutluyorum. Onun bu istekliliği bizi de cesaretlendiriyor. Davet edildiğimiz her yere koşarak gidiyoruz'' dedi.

Türkiye'nin insan kaynakları yönünde bulunduğu coğrafyanın en güzel ülkesi olduğunu, nüfusunun çoğunluğunun da genç olmasının toplumda bir dinamizm yarattığını anlatan Başesgioğlu, ''Bunları üst üste koyduğumuzda Türkiye'nin spor alanında başarılı olması gibi bir mecburiyetle karşı karşıya kalıyoruz. Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Bu ülkenin bütün fertlerinin, bu topluma yapacağı katkıları vardır. Özel Olimpiyatlar'a katılan sporcularımızın elde ettikleri başarılar bunu çok güzel ortaya koyuyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious