Sakka'ya tehdit ve hakaretten dava

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Louaı Sakka'nın, Kandıra savcısı ve F Tipi cezaevi müdürüne hakaret ve tehdit ettiği İddiasıyla yargılanmasına başlandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör örgütü El Kaide'nin ''üst düzey yöneticisi'' olduğu ileri sürülen ve yargılandığı davada ''ağırlaştırılmış müebbet hapis'' cezasına çarptırılan Louai Sakka'nın, Kandıra Cumhuriyet Savcısı ile F Tipi Cezaevi Müdürüne hakaret ve tehdit ettiği iddiasıyla Kandıra Sulh Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandı.

Terör örgütü El Kaide'nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri, İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan 73 sanıktan biri olan ve kaçırılacağı yönündeki haberler üzerine çok geniş güvenlik önlemleri kapsamında İstanbul'daki duruşmalara çıkartılan Sakka, ''tehdit ve hakaret'' iddiasıyla yargılandığı Kandıra Adliyesine getirildi.

Louai Sakka, X-Ray güvenlik cihazının bulunmadığı Kandıra Adliyesinde Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada hazır bulundu.

Kimlik sorgusunun ardından söz alan Sakka, Sulh Ceza Mahkemesine neden çıkarıldığını bilmediğini söyledi.

Mahkeme başkanı hakimin, 2006 yılında Kandıra Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Turgut İmamgiller ile Kandıra F Tipi Cezaevi Müdürü Gürsel Güroloğlu'na hakaret ve tehdit ettiği iddiasıyla yargılandığının hatırlatılması üzerine Sakka, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Avukat istemeyen ve savunma için süre isteyen Sakka, bir süre önce ulusal bir gazetede hakkında çıkan ''Sakka'ya sır ziyaretçiler'' başlıklı haberinin gerçek dışı olduğunu ifade etti.

Sakka, şunları kaydetti:

''Bir gazetede, BM görevlileri ile Kandıra F Tipi Cezaevinde görüştüğüm yazıldı, böyle bir görüşme olmadı. Bir görüşme olmadığı halde, böyle bir görüşme yapıldığı haberi resmi makamlarca yalanlanmadı.

2005 yılında CIA görevlileri cezaevine gelip benimle görüşmüştü. Avukatım bunu kamuoyuna açıklamıştı. Ancak, Cemil Çiçek bunu yalanlamıştı. Yine 2005 yılında ikinci kez CIA görevlileri gelip benimle görüştü. Cemil Çiçek bunu da yalanladı.''

''Sabah gazetesinde, 21 Mart 2007 tarihinde biri İngiliz, biri Türk, iki BM görevlisiyle görüştüğü yönünde haberler çıktığını'' belirten Sakka, şöyle konuştu:

''Bu haber kasıtlı olarak çıkmıştır. Cemil Çiçek ve resmi makamlar bu haberi yalanlamadı. Kamuoyunda benim BM görevlileriyle görüştüğüm yönünde bir kanı oluşmasına çalışılıyor. Bunun bir komplo olduğuna inanıyorum.

Bu davayla ilgili savunmamı kendim yapacağım. Sizden avukat talep etmiyorum. Mahkemenizce sağlanacak avukatlara güvenmiyorum. Çünkü, avukat adı altında benimle görüşecek olan kişilerin komplo kuracağına inanıyorum.''

Duruşma, Sakka'nın savunmasını hazırlaması için ertelendi.

Kamu görevlilerine hakaret ve tehdit ettiği iddiasıyla hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istenen Sakka, daha sonra Kandıra F Tipi Cezaevine getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious