Sakladığı kefen parası tedavülden kalktı

Sakladığı kefen parası tedavülden kalktı.14978
  • Giriş : 15.01.2008 / 20:54:00

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde yaşayan Fadime Nine'nin samanlıkta sakladığı kefen parası tedavülden kalktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde, geçen yıl kızları temizlik yaparken odasındaki kilimin altında, çoğu tedavülden kalkmış paraları bulunan Fadime Nine’nin samanlığında da tedavülden kalkmış 372 bin TL bulundu.
Alınan bilgiye göre, Fadime Akkoyun, bakacak gücü kalmadığını söyleyerek, ahırdaki ineklerini damadına sattırdı. Fadime Akkoyun’un kızı Nefise Arıkan (48) ahırı ve samanlığı temizlerken, samanlıktaki bir duvar kovuğuna yerleştirilmiş naylon poşetler içinde tedavülden kalkmış banknotlardan oluşan toplam 372 bin 220 TL buldu. Naylon poşetin içinde çeşitli değerlerde çok sayıda para olduğunu belirten Arıkan, "Paraları eşime gösterdim. Hepsinin tedavülden kalkmış olduğunu söyledi. Yıllarca para sıkıntısı çektik. Annem hep ’param yok’ derdi. Zor günler için sakladığını söylediği paralar, kimsenin işine yaramadı" dedi.
Fadime Akkoyun da yıllardır sattığı sütlerin ve peynirlerin parasını, "zor günler için" biriktirdiğini belirterek, "Nisanda kızlarım temizlik yaparken kilimin altına koyduğum paraları buldular. O zaman samanlıktaki paradan bahsetmemiştim. Bunları da yeni buldular.
Sakladığım paraların artık kullanılamadığını öğrenince çok üzüldüm.
Artık evde para saklamayacağım" dedi.
Akkoyun’un geçen yıl bulunan paralarının tedavülden kalkmamış olan küçük bir bölümü, 400 YTL karşılığı Merkez Bankasından değiştirilebilmişti.
Yeni bulunan paraların ise tamamının tedavülden kalktığı ve değiştirilme imkanı bulunmadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious