Saklanan samanın zamanı geldi

Saklanan samanın zamanı geldi.16335
  • Giriş : 18.06.2008 / 12:32:00

Güneydoğu'da yaşanan aşırı kuraklık hububat üretimi gibi saman üretimini de vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Piyasa ihtiyacını karşılamayan samanın fiyatı geçen yıla göre ortalama 8 kat artarken, geçen yılın buğday fiyatını bile geçti.

Bölgedeki kuraklık nedeniyle saman üretimi geçen yıla göre yüzde 90 oranında düştü. Meralarda da ot yetişmemesi üzerine hayvan üreticileri saman bulma arayışına girerken, geçen yıl kilogramı 4 kuruş olan beyaz samanın fiyatı 35 kuruşa yükseldi.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde saman ticareti yapan Mehmet Emin Araz, yıllardır saman alım satımıyla uğraştığını, ayrıca saman arayanlara aracılık yaptıklarını belirterek, köylere götürdükleri alıcılardan bir miktar saman ya da ücret aldıklarını söyledi.

Bölgedeki aşırı kuraklık nedeniyle hububat yetişmediği gibi bitkilerin boy atmadığı için saman da bulunamadığını anlatan Araz, 40 yaşında olduğunu ve ilk kez saman bulamadıkları bir durum yaşadığını söyledi.

Araz, şöyle dedi:

''Bu yıl yağmur yağmadığından bitkiler yetişmedi. Sadece sulama imkanlarının olduğu yerlerde hububat yetişti. Buralar dışında başka yerde saman yok. 40 yaşındayım, hiç böyle saman yokluğu görmedim. Daha önce bütün bölgelere, Trabzon'dan Van'a, İstanbul ve Ankara'ya biz saman gönderirdik. Geçen yıl başka bölgelere samanı kilogramı 4 kuruştan sattık. Şimdi ise biz saman arıyoruz. Van, Muş gibi illerden saman alıyoruz. Nakliye ücretiyle samanın kilogramı bize çeşidine göre 25-45 kuruşa mal oluyor. Bu kadar pahalı olunca da insanlar hayvanlarını satmaya başladı.''

-SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI-

Kendilerinin samanı depolayacak durumda olmadıklarını ve aldıklarını hemen satmaya çalıştıklarını belirten Araz, ''Ama samanı depolayan kazandı. Geçen sene samanı kilosu 4 kuruştan alıp saklayanlar bu yıl 35 kuruşa sattı. 'Sakla samanı gelir zamanı' demişler; Ama biz saklayamadık. Van taraflarına geçen sene 4 kuruşa sattığımız samanı bu yıl yine oralardan kilogramı 35 kuruştan geri aldık. Yani oraya sattığımız samanı oradan 8 katına geri alıyoruz'' diye konuştu.

Piyasadaki saman çeşitleri ve fiyatlarını aktaran saman tüccarı Mehmet Emin Araz, geçen yıl 4 kuruş olan tırmık samanının 25 kuruş, 15 kuruş olan mercimek samanının 50 kuruş, 4 kuruş olan normal patoz samanının 30 kuruş ve 10 kuruş olan keleli samanın ise 35 kuruştan satıldığını bildirdi.

Saman tüccarlarından Şerif Yavuz ise, geçen yıl Bismil ilçesinde en az 400 kişinin, işçilik, nakliyecilik ve ticareti olmak üzere saman işiyle uğraştığına dikkat çekerek, bu işle ailelerini geçindiren kişilerin şimdi işsiz olduğunu belirtti.

-SAMAN GEÇEN YILIN BUĞDAY FİYATINI GEÇTİ-

Çiftçi Ekrem Araz ise, bu yıl ki saman fiyatlarının geçen yılın arpa ve buğday fiyatını bile geçtiğini belirterek, şöyle dedi:

''Geçen yıl en iyi buğdayın kilogramı 40 kuruştan satıldı. Piyasada 30 kuruşa bile buğday satıldı. Ama maalesef bu yıl saman fiyatı geçen senenin buğday fiyatını geçti. Çünkü kışın yağmur yağmadı, bitkiler yeşermedi. Sulama imkanları da olmayınca hububat yetişmedi. Bu nedenle bölgede ekin olmadığı gibi saman da yok.

Şimdi bölgede saman çok az ve başka bölgelerden nakliye maliyeti ekleyerek pahalıya saman buluyoruz. Mazot fiyatlarındaki artış belli. Bu işin nakliyeciliği, işçiliği var, esnaf da kar edecek tabii. Böyle olunca saman fiyatları yükseldi. Vatandaşların çoğunluğu hayvanını elden çıkarsa da hayvanı olanlar mecburen saman alıyor.''

Nakliyecilik yapan Şemsettin Gül ise sulama imkanlarına sahip olan bazı tanıdıklarından aldığı samanı satarak para kazandığını anlatarak, geçen yıl 750 YTL'ye sattığı yaklaşık 10 tonluk bir kamyon dolusu samanı şimdi 3 bin 500 YTL'ye rahatlıkla sattığını söyledi.

-YEM FİYATLARI DAHA DA ARTACAK -

Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Bahri Erdem, normal saman fiyatının 30 kuruşun üzerinde, mercimek samanının ise yaklaşık 45 kuruş olduğunu belirterek, piyasada sıkıntının artmasıyla fiyatların daha da artacağını söyledi.

Bölgede yem tedarikinde büyük sıkıntı yaşandığını ve şimdi kilogramı 62 kuruş olan arpa fiyatının daha da artması halinde yem fiyatlarının da artacağını ifade eden Erdem, ''Bu fiyatlarla hayvan beslemek de imkansız hale geliyor. Diyarbakır hayvan pazarında hayvanlarını satmak isteyenler yığılmış durumda'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious