Saklıkent Kanyonu sizi bekliyor

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Saklıkent Kanyonu, binlerce turistin ve dağcının akınına uğruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayalıklarla kaplı kanyonda iniş ve çıkışlarla zorlu bir parkur geçiren dağcılar, aynı zamanda hızla akan dere ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

Kanyonda 4. kilometreden itibaren sadece dağcılar geçebiliyor. İlerledikçe sarp ve daralan yollarda ilerleyen dağcılar, göletler ve güneş almayan noktaların eşsiz güzellikte olduğunu söylüyor. Dağ altından gelen su ve çamur yüzü yumuşattığını anlatan dağcılar, kanyonun görülmeye değer bir yer olduğunu kaydediyor.

Binlerce yerli ve yabancı turist stres atmak ve serinlemek için kanyona akın ediyor. Kendini kanyonun serin sularına bırakan ziyaretçilerden Mine Karaslan, "Ben şimdiye kadar 6 kez geldim. Saklıkent Kanyonu 18 kilometre uzunluğunda. Ama ancak 3 kilometresini gidebildik" diyor. İzmir'den geldiği arkadaş grubuyla unutulmaz dakikalar yaşadıklarını söyleyen Karaslan, herkesi bu doğa harikasını görmeye çağırıyor.

Kanyonda rehberlik yapan Bünyamin Gökmen de, üçüncü kilometrenin sonundaki şelaleden geri döndüklerini belirtiyor. Aknoyun, çamuru vücuda çok faydalı olduğunu ifade eden Gökmen, "40 derecelik hava sıcaklığı burada yarıya iniyor. Daha önceden İngilizler, Almanlar ve Hollandalılar geliyordu. Bu yıl ise buraya İtalyanlar, Fransızlar ve Türkler ağırlıkta geliyor. Buraya gelenler temiz ve serin sularda yürüyüş ve isterlerse de 10 kilometre rafting yapılabiliyorlar. Kanyona günde ortalama 3 - 4 bin kişi gelmektedir." dedi.

Türkiye'nin en uzun ve en derin kanyonu olma özelliğine sahip Saklıkent, 18 kilometre uzunluğunda, çok dar ve yalçın kayalardan meydana geliyor. Genellikle kanyonun içerisi güneş almıyor. Taşların ve kayalar çok çeşitli şekiller almış durumda. Taşların çok uzak mesafelerden büyük su kütleleri yardımıyla sürüklenerek bu hale geldikleri söyleniyor. Kanyonun içinde yürüyüşler yapılıyor. Kanyonun içersinde ilerledikçe daraldığından ilerlemek oldukça zor. İlerlemeye şelaleler ve kayalılıklar önemli engel teşkil ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious