Salça yapma sezonu başladı

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Adana Karaisalı'nın salçalık biberi pazara geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin önde gelen salçalık kırmızı biber üretim merkezlerinden olan Adana'nın Karaisalı ilçesinde, biber hasadına başlandığı, bu yılki rekoltenin 25 bin ton civarında olmasının beklendiği bildirildi. İlçede, hasadına başlanan salçalık kırmızı biberler torbalar

halinde, başta Adana olmak üzere, çevre illerde satışa sunulurken, yemeklik salçasını evde kendisi yapmak isteyen ev hanımları ise biberlere yoğun ilgi gösteriyor.

Biber satıcısı İlhami Deveci, her yıl olduğu gibi bu yıl da salçalık biberin ilk ürününün pazara geldiğini söyledi. Ancak, bu yıl vatandaşın aşırı sıcaklardan dolayı yaylada, yazlıkta ve köylerde olduğu için satışların yok denecek kadar az olduğunu belirten Deveci, bir iki gün içinde satılmayan biberi salça fabrikalarına verdiklerini veya kendileri salça yaptırarak ileriki aylarda salça olarak satttıklarını kaydetti. Deveci, "Erkenci olarak piyasaya sürülen salçalık biberin salça verimi ikinci ve üçüncü ağız bibere göre daha az olduğu için vatandaş pek almak istemiyor. Ayrıca tüketicinin büyük bir bölümü tatilde. Bu ayın 25'inden sonra biber talebi artar. Ancak, daha sonra biber temininde sıkıntı olabilir" dedi.

Deveci'nin verdiği bilgiye göre, salçalık biber fiyatı pazarda 32,5-35 YKr arasından satılıyor. Ağustos ayı sonuna doğru fiyatın 40-45 YKr'ye kadar yükselmesi bekleniyor. Yemeklere verdiği lezzet ile ayrı bir damak tadı sağlayan Karaisalı Biber'inden elde edilen salçanın namı Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Bu nedenle, salçalık biberi en çok satın alanların başında gurbetçiler geliyor. Almanya, Hollanda, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde çalışan gurbetçilerin de Karaisalı biberinin müdavimleri arasında olduğunu belirten Deveci, "Yurt içinde de Gaziantep, Mersin; Hatay, Kahramanmaraş dahil birçok bölge illerinde de özel siparişle Karaisalı biberinden elde edilen salçaları alıyor veya yaptırıyor" diye konuştu.

Bu yıl yaklaşık 8 bin dekar alanda biber ekiminin yapıldığı bölgede rekoltenin 25 bin ton, biberin ilçe ekonomisine katkısının ise 7 milyon YTL civarında olması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious