Saldırgan yerde yatan polisin kafasına ateş etti!

Saldırgan yerde yatan polisin kafasına ateş etti!.15097
  • Giriş : 10.07.2008 / 01:25:00
  • Güncelleme : 10.07.2008 / 00:02:54

İstinye'de bulunan ABD Konsolosluğu sabah saatlerinde kanlı bir saldırıya sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gri bir Ford Fopcus marka araçla konsolosluğun önüne saat 10.55 sıralarında gelen 4 saldırgandan biri araçtan inerek kapıdaki güvenlik görevlisinin bulunduğu noktaya girdi.

Saldırgan silahla güvenlik noktasındaki polise iki el ateş etti. Polis memuru yaralanarak yere düşerken, saldırgan yaralı polisin silahını alarak kafasına iki el daha ateş açtı. Bu sırada başka bir güvenlik görevlisi de saldırganı öldürdü.
Olay yerinde bulunan bir trafik ekibi de olaya müdahale etti. Bunun üzerine çıkan çatışmada üç saldırgan öldürülürken, iki trafik polisi de yaşamını yitirdi. Olay sırasında bir trafik polisi ile trafik çekicisinde görev yapan bir polis de hafif yaralandı. Şehit düşen polis memurlarının Mehmet Saçaklıoğlu ve Erdal Öztaç olduğu öğrenildi. İstanbul Valisi Muammer Güler, şehit olan polis memurlarından birinin konsolosluk önünde görevli olduğunu, diğer 2 polis memurun ise trafik polisi olduğunu belirtti.

'KARTAL YUVASI' TERÖRE YANITTI

AMERİKAN Konsoloslu' ğunun "Kartal Yuvası" diye adlandırılan yeni binası 9.3 hektarlık bir alana kuruldu. Güvenlik önlemlerinin çok yoğun olduğu bina, 11 Eylül saldırısının ardından ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell tarafından "Terörizme verilen bir cevap" olarak nitelenmişti
Yapımına Kasım 2000'de başlanan binanın tasarımı Amerikan Zimmer Gunsul Frasca Mimarlık ile Türk Turgut Alaton Mimarlık tarafından yapıldı. Konsolosluk 83 milyon dolar mal oldu.

Kullanılan malzemeler, ABD'den gemilerle özel olarak getirtilirken, inşaat sırasında en son teknolojiden faydalanıldı.

24 saat termal kamerayla gözlenen binada güvenlik sistemine 5 milyon dolar (7.1 trilyon lira) harcandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*