Saldırgana kitap okuma cezası!

Saldırgana kitap okuma cezası!.11888
  • Giriş : 14.02.2009 / 10:38:00

İstanbul'da kamu görevlisini yaralama suçundan yargılanan Zonguldaklı genç, ağırlık olarak öfke kontrolü ve insan ilişkilerini konu alan kitapları okumakla yükümlendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul 4. Çocuk Mahkemesince kamu görevlisini yaralama suçundan yargılanan Semih K. (18), 6 ay 20 gün hapis cezası aldı. Denetimli serbestlik uygulaması kapsamında Semih K'nin cezası 6 ay süreyle ayda en az 1 tane olmak üzeri kitap okuma yükümlülüğüne dönüştürüldü.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğünde görevli uzman personelin belirlediği program kapsamında, Semih K. kendisine uygun seçilen kitapları okumaya başladı.

Evinde ve zaman zaman da kütüphaneye giderek verilen cezanın infazını yerine getiren Semih K, 6 ayda süresince en az 6 kitap okuyarak cezasını tamamlayacak.

Ağırlıklı olarak öfke kontrolüne ve insan ilişkilerine yönelik kitaplar okutulması planlanan gencin, hazırladığı özetler doğrultusunda kendisine sorular soracak uzmanları kitaplarla ilgili bilgilendireceği bildirildi.

-''CEZAYA SEVİNDİM''-

Semih K, mahkemenin kendisinde hapis, 4 bin TL para cezası ve kitap okuma cezası arasında tercih sunduğunu, bunun üzerine de kitap okumayı kabul ettiğini söyledi.

Verilen ceza doğrultusunda şu anda Üstün Dökmen'in ''Küçük Şeyler'' adlı kitabını okuduğunu anlatan Semih K, şöyle konuştu:

''İstanbul'da kavga ettiğim kişinin yaralanması sonucu mahkemeye çıktım. Hapis yatmak yerine kitap okumayla cezalandırılmayı seve seve kabul ettim. Böylece kendimi de geliştirebiliyorum. Kitap okumakla ufkum genişliyor. Okuduğum kitabın özetini çıkararak uzmanlara vereceğim. Böylece cezamın takibi yapılmış oluyor. Türkiye'de böyle cezaların uygulandığını bilmiyordum. İnsanların basit suçlardan cezaevinde yatmalarındansa bu tür cezalarla yararlı işlere yönlendirilmesi güzel bir uygulamadır.''

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye'de de Avrupa ülkelerindekine benzer cezaların uygulanmaya başlandığını, suç işlemiş bireylerin bazı yükümlülüklere ve denetime tabi tutularak cezalarının toplum içinde çekmelerinin sağlandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*