Saldırganı iki kişi azarlıyordu! HÜRRİYET

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Danıştay’a silahlı saldırıda bulunan Avukat Alparslan Arslan, önceki gün saat 12.30 gibi Danıştay mensuplarının araçlarını park ettiği alanda, iki kişiyle konuşurken görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hürriyet’i arayan kadın görgü tanığı (adı ve fotoğrafı bizde saklı), dün Danıştay’daki olaydan sonra saldırganı, televizyon görüntülerinden ”kesin” olarak teşhis ettiğini belirtti. Saldırganın ve yanındaki iki kişinin Opel Vectra marka beyaz araçları olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

”Ben oradan geçerken yolu kapatmış yanındakilerle çok sinirli biçimde tartışıyordu. Yolu kapattıkları ve bir hanım olmama rağmen bana yol vermemeleri nedeniyle kızdım ve yüzlerine dikkatle baktım. Televizyonda kelepçeli olarak gösterilen saldırganın ta kendisiydi. Üç kişilerdi. İkisi fermuarlı olmak üzere her birinin elinde çantaları vardı. Diğer ikisi sert bir şekilde, saldırgana bağırıyorlardı. Bunun üzerine saldırganın onlara ezik bir şekilde baktığını hatırlıyorum. Ama, ne söylediklerine dikkat etmedim, anlayamadım. ”

Danıştay yetkilileri de katilin bir gün önce Danıştay’a geldiğini, 5. kattaki 2. Daire’nin Başkanı ve diğer üyelerin odalarını 2.5 saat süreyle dolaştığını, Başkan’ın talimatıyla polis zoruyla dışarı atıldığını anlattılar.

________________________________________

Gaflet! Güvenlik kamerası arızalı!

Danıştay’a giren avukatın üst araması ancak savcı izniyle yapılıyor. O yüzden zanlı, x-ray sinyal vermesine rağmen ’Avukatım’ diye geçti. Kameraların da 10 gündür bozuk olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle zanlı ve varsa yanındakilerin görüntüleri polisin elinde yok.

_________________________________________

’Paket’ için adres sormuşlar

DANIŞTAY 2.Daire Başkanı Mustafa Birden’in eşi ve 9. Daire hakimi Zehra Birden saldırı sonrasında soluğu Hacettepe Hastanesi’nde aldı. Zehra Birden, olayla ilgili öğrendiklerini ve yaşadığı şoku, yakın çevresiyle şöyle paylaştı:

ŞÜPHELENDİM

Bir hafta önce birisi arayarak, ”Yurtiçi Kargo arıyoruz. Bir paketiniz var. Teslim etmemiz için adresiniz lazım” dedi. Ben de şüphelendiğim için ev adresini vermedim ve Danıştay’a göndermelerini istedim. Danıştay’ı da arayarak dikkatli olmaları için uyardım. Ancak bugüne kadar bir paket gelmedi. Herhalde bombalı paket göndereceklerdi. Vakit Gazetesi, türban kararı yüzünden hedef gösterdiğinden beri eşim tedirgindi. Aradan birkaç ay geçince ben artık bir şey olmayacağını düşünerek rahatladım. Ancak Mustafa, ”Önce zaman geçmesini bekler, olayı unuttururlar, ondan sonra da saldırırlar” dedi.

HÜKÜMETİN ESERİ

Zehra Birden, Ankara Valisi Kemal Önal’a koruma sitemi etti. Birden, valiye, ”Saldırgan ateş ederken mi koruma çağıracaktık” dedi. Sitemlerden, Başbakan Yardımcısı M. Ali Şahin ve Cemil Çiçek de nasibini aldı. Zehra Birden, diğer yaralıların yakınları ve Danıştay üyeleri, bakanlara, ”Başbakan, Dışişleri Bakanı, sizler, türban kararı kararından sonra neler söylediniz. Bunlar, sizlerin açıklamalarınızdan cesaret aldılar. Yaşananlar, sizin eseriniz” diye tepki gösterdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious