Saldırganlardan 1'i Türk çıktı

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

ABD'nin New Jersey eyaletindeki bir askeri üsse makineli tüfeklerle saldırmayı planladıkları gerekçesiyle tutuklanan "cihad yanlısı" 6 kişiden birinin Serdar Tatar adlı Türk olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD'nin New Jersey eyaletindeki bir askeri üsse saldır hazırlığında olduğu tahmin edilen 6 kişinin tutuklandığını bildirdi. Newark kenti savcılık bürosu sözcüsü Michael Drewniak, Fort Dix üssüne saldırı planladıkları şüphesiyle tutuklananlardan 4'ünün Yugoslavya, birinin Ürdün ve diğerinin Türkiye doğumlu olduklarını söyledi.

Bir polis sözcüsü de, bu kişilerin dün gece Cherry Hill'de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Gümrük ekiplerince yakalandığını kaydetti. Savcılık sözcüsü Drewniak, şüphelilerden bazılarının Amerikan vatandaşı, diğerlerininse kaçak göçmen olduğunu belirtti.

Geçen yılın başında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan bu kişilerin bugün Camden'de mahkemeye çıkarılacaklarını kaydetti.

FBI yetkililerine göre şüpheliler Dritan Duka, Eljvir Duka, Shain Duka, Mohamed Shnewer, Agron Abdullahu ve Serdar Tatar, New Jersey'deki Fort Dix üssüne girerek ellerindeki silahlarla yüzlerce Amerikan askerini öldürmeyi planlıyordu.

Amerikan hükümet çalışanlarını öldürmeye yönelik plan yapmanın yanı sıra Duka kardeşlerin, ABD'de kaçak oldukları ve ellerinde silah bulundurdukları için de yargılanacakları belirtiliyor.

ABD Adalet Bakanlığı'na göre, şüphelilerden Shnewer, Ürdün doğumlu bir Amerikan vatandaşı olarak tanımlandı.
Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, şüphelilerin "uluslararası terörizmle" bağlantılarına ilişkin doğrudan kanıt bulunmadığını söyledi. Snow, "şu aşamada, uluslararası bir terör örgütüne üye olduklarına dair bir bilgi yok. En azından bu noktada, uluslararası bir örgütten emir aldıklarına dair kanıt yok" dedi.

DVD GÖRÜNTÜLERİ

FBI'ın, bu kişilerin New Jersey yakınlarındaki Poconos dağlarında atış talimi yapmaları ve ardından DVD'ye çektikleri bu görüntüleri, Cherry Hill'de bir dükkanda çoğalttırmaları üzerine alarma geçtiği belirtiliyor. Dükkan sahibinin, DVD'de "Allahu Ekber" diye bağıran adamların atış talimi yaptığı görüntülere ilişkin FBI'ı aradığı ve 2006'dan bu yana bu 6 kişinin izlendiği ifade ediliyor.

FBI için çalışan bir kişinin, M-16 ve AK-47 silahları almaya çalışan 6 şüpheliyle konuşmalarını FBI yetkililerine aktardığı ve bilgilerin büyük kısmının bu şekilde ortaya çıktığı belirtildi. Silahların tesliminin yapılması üzerinde anlaşılan pazartesi gecesi, FBI baskın düzenleyerek şüphelileri yakaladı.

AİLESİ RESTORAN İŞLETİYOR

FBI raporlarına göre, Philadelphia'dan olduğu belirtilen Serdar Tatar'ın ailesi, Fort Dix üssüne yakın bir restoran işletiyor ve zaman zaman üsteki askerlere yemek taşıyor. Tatar'ın, bu çerçevede elde ettiği Fort Dix askeri üssünün haritasını sağlayan kişi olduğu zannediliyor. Ürdünlü Shnewer, gruba sızmayı başaran FBI işbirlikçisine "Serdar Fort Dix'i avucunun içi gibi biliyor" ifadesini kullanıyor. FBI işbirlikçisiyle bir konuşmasında Serdar Tatar, Amerikan ordusuna asker olarak sızmayı ve böylece çok sayıda Amerikan askerini öldürme imkanını eline geçirmeyi umduğunu söylediği de FBI raporlarında yer alıyor.

Ele geçirilen kanıtlar arasında, 11 Eylül saldırılarını düzenleyenlerden ikisinin vasiyetinin bilgisayardan indirilmiş hali bulundu. FBI'a göre, bugün yargıç önüne çıkması beklenen grup aynı zamanda Dover Hava Kuvvetleri üssünü de hedef aldı. Ancak çok iyi korunduğu için vazgeçti. Şüphelilerin, donanma üssünün yakın olduğu Philadelphia stadyumlarını hedef alma üzerinde de tartıştığı da raporlarda yer aldı.

Fort Dix üssünde 15 bin asker ve sivil bulunuyor. Washington'daki Türk yetkililerden edinilen bilgiye göre, "Türkiye doğumlu" olarak tanımlanan Serdar Tatar'ın Türk vatandaşlığının olup olmadığı halen araştırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious