Saldırı olursa kendimizi savunuruz!

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Barzani, Amerikan'nin Sesi (VOA) Televizyonu'nun Farsça bölümünün sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri ve ‘Kürdistan Bölge Başkanı’ Mesut Barzani, Türkiye veya İran'nın denetimleri altındaki topraklara saldırmaları halinde buna karşılık vereceğini; Kürt devletini kurmanın hayal olmadığını, ancak Irak'ın bugünkü koşullarında federalizmi uygun gördüklerini vurguladı.

Amerikan'nin Sesi (VOA) Televizyonu'nun Farsça bölümünün sorularını yanıtlayan Barzani, Türkiye ile İran’ın bu ülkelerde Kürt nüfusunun yoğunluğundan dolayı, Kuzey Irak’taki ‘Kürdistan’ olarak nitelendirdiği bölgenin kendileri için tehdit oluşturduğunu düşündüklerini belirtti. Mesut Barzani, IKDP’nin yayın organı ‘Zagros TV’de de yayınlanan röportajda bu düşüncenin doğru olmadığını savunarak şöyle dedi: “Bu devletler hangi nedenlerden olursa olsun Kürdistan Bölgesi'ne saldırmaları durumunda, Kürtler bu devletlere karşılık verecektir. Kürtler, Amerika ile İran arasındaki nükleer silah geliştirme konusundaki savaşa taraf olmayacaktır. Amerika ile İran savaşıp lrak bu ülkelerin savaş meydanı olursa, biz Kürtler buna taraf olmayacağız.lrak’ın içişlerilerine sadece İran İslam Cumhuriyeti değil, zira tüm bölge ülkeleri müdahale etmektedir. Irak, bölgedeki güçlü devletlerin çelişki merkezi haline geldi. Bu devletler de lrak’ın kaosundan yararlanıyor.”

Mesut Barzani, komşu ülkelerin lrak'a demokrasinin sağlanması kendilerini de etkileyeceğinden endişelendiklerinden dolayı Amerika'nın bir an önce lrak’tan çıkmasını istediklerini anlattı. Türkiye ve İran’ın kendi ülkelerinde Kürt nüfusunun yoğunlukta olduğu için lrak Kürtleri’nin durumuna hasassiyetle baktıklarını ileri süren Barzani, “Türkiye ve İran Kürdistan bölgesi üzerinde tehdit oluşturmamalarını umut ediyorum. Biz bu iki ülke ile dost olmak istiyoruz. Fakat eğer bunlardan hangisi saldırırsa buna karşılık vereceğiz” diye konuştu.

“Kürdistan Bölge Başkanı” Mesut Barzani, bir soru üzerine Kürtler'in devlet kurma hakkı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu realite bir hayal değildir. Kürtlerin de bir devleti olması doğal bir haktır. Ben diyalog ve barışçıl çözümden yanayım. Fakat Irak’ın bugünkü koşullarında, federalizmin en uygun çözüm olduğuna inanıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious