'Saldırı planı' pahalıya mal oldu

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

ABD'nin New Jersey eyaletindeki Fort Dix askeri üssüne saldırı planlamakla suçlananların Tatar'ın babasına ait pizza lokantası kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin New Jersey eyaletindeki Fort Dix askeri üssüne saldırı planlamakla suçlananların arasında bulunan Türk kökenli Amerikan vatandaşı Serdar Tatar'ın tehditler alan babasına ait pizza lokantası kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

New Jersey yerel basınında yer alan haberlere göre, Tatar'ın avukatı Richard Sparaco, müvekkilinin mahkemede masum olduğunu açıklayacağını söylerken, Tatar'ın tutuklanmasının ailesi için büyük yıkım olduğunu ve babası Müslüm Tatar tarafından işletilmekte olan saldırı hedefinin yakınındaki lokantanın da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Haberlerin yayınlanmasından sonra, Müslüm Tatar'ın işlettiği "Super Mario" adlı pizza lokantasının hemen hemen tüm çalışanlarının işten ayrıldığını ve müşterilerinin bıçak gibi kesildiğini belirten Sparaco, "Müslüm Tatar dükkanını galiba kapatmak zorunda kalacak" dedi.

Serdar Tatar'ın, derin üzüntü içindeki babasının yanı sıra Türkiye'de bulunan annesinin de sinir krizinin eşiğinde olduğunu söyleyen avukat Sparaco'ya göre, Müslüm Tatar kendisine çarşamba gecesi birisinin evinin kapısını tekmeleyerek, ırkçı küfürler savurduğunu anlattı. Sparaco, Müslüm Tatar'ın ayrıca tehditler ve "iğrenç mesajlar" aldığını sözlerine ekledi.

Bu arada, saldırı zanlılarından Arnavut asıllı Elvir, Dritan ve Şain'in babaları Ferik Duka da, göçmen yasalarını ihlalden tutuklandı, eşi Zurata'ya ise bakımıyla yükümlü olduğu 16 yaşındaki bir oğlu bulunmasından ötürü mahkeme celbi gönderildi.

Duka ailesinin 1984'te Meksika sınırından kaçak girdiği ABD'de yasal oturma izni bulunmadığı ortaya çıktı.

New Jersey'deki Irak'a asker gönderen Fort Dix üssüne saldırı planlamakla suçlanan 6 zanlı, bugün Camden'da federal mahkemeye çıkarılacak. Savcılar, zanlıların toplum için tehlike ve risk oluşturdukları gerekçesiyle kefaletle serbest bırakılmalarına karşı çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious