Saldırı sırasında ABD'liler kaçtı Türk polisi çatıştı!

Saldırı sırasında ABD'liler kaçtı Türk polisi çatıştı!.17717
  • Giriş : 10.07.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 10.07.2008 / 00:04:24

Silahlı çatışmanın görgü tanıkları saldırı esnasında olanları anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstinye'de bulunan Amerikan Konsolosluğu binası önünde meydana gelen silahlı çatışmanın görgü tanıkları olayın dehşetini anlattı. Olayı duyan yaralı yakınları hastaneye geldi.

3 polisin şehit olduğu 3 saldırganın öldürüldüğü olayın görgü tanıkları, İstinye Devlet Hastanesi'ne geldi. Burada yaşadıkları olayın boyutlarını anlatan bir görgü tanığı, "Olay yerindeydim. Olayın gerçekleştiği sırada, Amerikalı görevliler kendi kulübelerine kaçtı. Bizim polisimiz ateşlerine karşılık verdi. Karşılık sonucu saldırganlardan biri öldü. Yaralı polis memuruna ilk müdahaleyi biz yaptık. 4 tane yaralı geldi buraya. Saldırganlarda pompalı tüfek vardı" dedi.

Amerika Konsolosluğu'nun yakınında oturduğunu söyleyen görgü tanığı, basın mensuplarına olayı anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Bir ara sendeleyen görgü tanığına çevredeki vatandaşlar yardım etti.

Başka bir görgü tanığı ise "Olayda maalesef bizim polislerimiz vuruldu. Polisi vuranlar kaçtı" diye konuştu.

Görgü tanıklarından başka biri ise, "Olayın ardından içeriden hiç bir Amerikalı çıkıp müdahale etmedi. Neden böyle oldu. Ne zamana kadar böyle sürecek" şeklinde konuştu.

Yaralı yakınları da hastaneye akın etti. Bir yaralı yakını, "Kardeşim nerde? Kardeşimi görmek istiyorum" şeklinde feryat etti.

Sağlık görevlileri tarafından içeriye alınan yaralı yakını kadını, polis memruru teselli etti. Polis memuru yaralı yakını kadına, "Polis memuruna içeride müdahale ediliyor. Endişelenecek bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, hastane çevresinde de güvenlik önlemleri de artırılıyor.

"BİRDEN SİLAH SESLERİ GELDİ; KORKUDAN BUZDOLABIIN İÇİNE GİRMİŞİM"

Saldırı sırasında bir kafede oturan görgü tanığı Enis Yılmaz da, ''Bir araç ileri geri hareket etti. Sonra silah sesleri duyuldu. Araçtaki 3 kişinin yere düştüğünü gördüm. Polislerden de yerde yatanlar vardı'' dedi.

İstinye'deki başkonsolosluğun alt kısmındaki girişinde polise saldırı düzenlenmesine ilişkin bazı görgü tanıkları, basın mensuplarına olayı anlattı.

Görgü tanıklarından Hüseyin Tüzemen, saldırı sırasında başkonsolosluk karşısında oturduğunu belirterek, ''Kafede oturuyordum. Birden silah sesleri geldi, yere yattım. Nereden ateş edildiğini görmedim. Korkudan buzdolabının içine girmişim'' dedi.

Enis Yılmaz ise görüşme yapmak için başkonsolosluğa gittiğini ifade ederek, şunları anlattı:

''Başkonsoloslukta saat 11.00'de görüşmem vardı. Bir araç ileri geri hareket etti. Sonra silah sesleri duyuldu. Araçtaki 3 kişinin yere düştüğünü gördüm. Polislerden de yerde yatanlar vardı. Daha sonra saldırganlardan biri, içinde bulunduğu araçla olay yerinden uzaklaştı.''

2 POLİS HASTANEDE ŞEHİT OLDU

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, silahlı saldırı sonrasında İstinye Devlet Hastanesine kaldırılan 4 yaralıdan polis olan 2'sinin şehit olduğunu bildirdi. Tedavi altına alınan yaralıların Osman Dağlı ve Ferit Özcan olduğu kaydedildi.

Öte yandan, polis, saldırının olduğu bölgeyi güvenlik çemberine alarak, vatandaşların olay yerine girmesine izin vermiyor.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*