Saldırıdan kurtulmak için 5 seçenek

Saldırıdan kurtulmak için 5 seçenek.9409
  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

ABD’nin Virginia Teknoloji Üniversitesi’ndeki kanlı saldırının ardından, öğrencilerin böyle bir durumda nasıl davranmaları gerektiği tartışılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABC News’in bu konuda görüşlerine başvurduğu güvenlik danışmanı John Nicoletti, bir kampüs veya okul binasında silahlı saldırı olduğunda hayatta kalmak için 5 seçenek olduğunu belirtiyor.
1999’da Colorado’nun Columbine Lisesi’ndeki katliamın 20 dakika sonrasında
suç mahallini inceleme fırsatı bulan ve ardından böyle bir durumda öğrencilere hayatta kalmak için neler yapmaları gerektiğini anlatan iki kitap yazan Nicoletti, ilk seçeneğin, her şeyden önce saldırı noktasından kaçmak, uzaklaşmak olduğunun altını çiziyor. "Bunu yapmaya çalışanlar en çok hayatta kalanlar ama her zaman bu mümkün olmuyor" diyen Nicoletti, ikinci seçeneğin, kapıyı kilitlemek ve arkasına yığınak yapmak olduğunu belirtiyor. "Tabii açık bir kapı olmalı, kilitledikten veya arkasına barikat yaptıktan sonra, Virginia Tech’de saldırganın yaptığı gibi, kapıya açılan ateşten kaçmak için mümkün olduğunca uzağa gitmek gerek" diyen Nicoletti, çoğu saldırganın kapıya ateş açmaktansa daha kolay hedeflere yöneldiklerine dikkat çekiyor. Amerikalı güvenlik danışmanı, bu seçenekleri uygulamak mümkün değilse üçüncüsünün "gizlenme" olduğunu belirterek, "Eğer mümkünse yapabildiğiniz kadar yatay şekilde gizlenin. Eğer bir saldırgan bir odanın içini otomatik silahla tararsa böylece daha az hedef olursunuz" diyor. Üçüncü seçenek de olası değilse daha zor bir tercih olan ölü taklidi yapmayı öneren Nicoletti, "Ölü taklidi yapmak iki nedenden ötürü zor. Birincisi zaten saldırgan ateş açmış, ikincisi gerçekte ölü gibi görünmeniz gerek, bu da insanın böyle bir durumla karşılaştığında doğal olarak histeriye kapılmasından ötürü zor" diye açıklıyor. Nicoletti, son seçeneğin ise aktif direniş olduğunu söyleyerek, "Eskiden pasif itaati öğretiyorduk, ancak 11 Eylül’den sonra bu eğilim değişti. Başka bir deyişle tüm seçenekler ortadan kalktığında eğer vurulacağınızdan eminseniz mücadele edin" diye öğüt veriyor.

HOLOKOST’TA KURTULDU, KAMPÜSTE ÖLDÜ
Bu arada, The Israel Project adlı dernek, Virginia Teknoloji Üniversitesi yerleşkesindeki saldırıda, Nazi soykırımından kurtulan Rumen kökenli bir İsrailli profesörün de hayatını kaybettiğini bildirdi.
Dernekten yapılan açıklamada, Holokost’tan kurtulan Profesör Liviu Librescu’nun ders verdiği amfinin kapısını kapadığını ve öğrencilerin pencereden atlayarak kaçmasını sağladığı belirtilerek, sınıfa girmeyi başaramayan saldırganın kapıya ateş açması sonucu Musevi profesörün ölümüne neden olduğu kaydedildi.
1978’de Romanya’dan göç eden Librescu’nun İsrail’de toprağa verileceği
belirtildi.
Endonezya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da 32 kurban arasında Endonezyalı 34 yaşında doktora öğrencisi bulunduğu bildirildi.

SEUL’DE UTANÇ VE ENDİŞE HAKİM
Öte yandan, ABD’deki saldırının failinin Güney Koreli çıkması, başkent Seul’de büyük şaşkınlık ve utanca neden olurken, yetkililer, ABD’deki Güney Kore vatandaşlarına misilleme yapılmasından korktuklarını açıkladılar.
Seul’de bu konuda görüşünü açıklayan birçok kişi, saldırıyı düzenleyenin bir Güney Koreli olmasından utanç duyduğunu bildirdi.
Resmi Yonhap ajansının haberine göre, Virginia Teknoloji Üniversitesi’nde 460 civarında Güney Koreli öğrencinin bulunduğunu belirten yetkililer, bu
üniversitedeki ve ABD’deki diğer Güney Kore vatandaşlarının güvenliği için endişe duyduklarını söylediler.
Güney Koreli yetkililer, ABD’de yaşayan Koreliler için, her türlü olasılığa karşı güvenlik önlemlerinin artırıldığını bildirdiler.
Bir sigorta şirketinin yetkilisi olan Park Ha-Seok, Ku Klux Klan gibi ırkçı ve şiddet yanlısı bir örgütün Korelilerden intikam almaya çalışabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious