'Saldırılar bir iki gün içinde biter'

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

BM özel temsilcisi De soto İsrail'in saldırılarında “son atışların” yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM, İsrail'in Lübnan'daki kara harekatının bir-iki gün içinde hızını keseceğini ve BM Barış Gücü (UNIFIL) bünyesinde yer alacak yeni askerlerin bir hafta 10 gün içinde konuşlanmaya başlayacağını umduğunu bildirdi. De soto İsrail'in saldırılarında “son atışların” yapıldığını söyledi.

BM'nin Ortadoğu barış süreci konusundaki özel temsilcisi Alvaro de Soto, sıfırdan başlamadıklarını, yapılan anlaşmalar çerçevesinde hali hazırda birçok ülkede görev için tahsis edilen askerlerin mevcut olduğunu söyledi.
İsrail'in saldırılarında “son atışların” yapıldığını, saldırıların bir iki gün içinde biteceğini tahmin ettiğini belirten de Soto, Lübnan askerlerinin BM askerleriyle birlikte güney Lübnan'a konuşlanmasını sağlayacak resmi ve gerçek bir ateşkese bir hafta on gün içinde varılabileceğini kaydetti.

De Soto, BM Güvenlik Konseyinin, BM kararına karşı herhangi bir eylemi çok ciddiye alacağını da ifade etti.
Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmalara son verilmesi ve şiddetin sona erdirilmesi çağrısında bulunulan Konsey kararında, İsrail'in çekilmesiyle birlikte Güney Lübnan'a, 15 bin kişilik BM barış gücü askeriyle Lübnan askerinin konuşlandırılmasını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious