Saldırıyı planlayan belirlendi

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Saldırının arkasındaki planlayıcının, camdan atlayarak yaralanan Emre Günaydın olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kanlı saldırının ardından sır perdesi yavaş yavaş ayarlanıyor. Zanlıların işkence yaptıkları sırada polis baskın yapmış, 4 saldırgan kıskıvrak yakalanırken biri kaçmak için pencereden atlamıştı. Pencereden atlayan zanlının, işkenceyi ve cinayetleri planlayan kişi olduğu ortaya çıktı.

Gözaltına alınan zanlılar Salih Güler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım'ın (19) üzerinden aynı mektup çıkarken, pencereden atlayarak ağır yaralanan Emre Günaydın'ın da saldırganların lideri ve olayı planlayan kişi olduğu belirlendi.

POLİSE KİM İHBAR ETTİ
İnşaat malzemeleri satılan işyerleri, cemevi, avukatlık büroları ve sigorta acentelikleri bulunan 6 katlı işhanında en hareketli saatte gerçekleştirilen katliam polise ihbar edildi. İhbarın, kim ya da kimler tarafından yapıldığı belirlenemezken, iddiaya göre, yayınevi çalışanlarının aileleri tarafından, "Yakınlarımıza ulaşamıyoruz" diye polisin arandığı belirtildi. Diğer bir iddiaya göre ise, bir yayınevi çalışanının gizlice polisi aradığı öne sürüldü. Ailelerin uzun süre yayınevi çalışanlarına ulaşamamasını söyledikleri iddiası ise, zanlıların kurbanları birkaç gündür sorguladığı ihtimalini de gündeme getirdi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, olayla ilgili çok yönlü soruşturma sürdürüldüğünü bildirdi. Aksu, saldırıya ilişkin bilgi verirken, "şiddet ve terörle bir yere varmak isteyenler hüsrana uğramıştır” dedi. Aksu, olayın gerçekleştiği yere yakın olan polisin hemen müdahale ettiğini belirterek, “Zanlılar suç aletleriyle beraber olay yerinde yakalanmış, kaçmak isteyen bir başka zanlı ise balkondan atlamış ancak o da yakalanmıştır” diye konuştu.

ÜZERLERİNDEN AYNI MEKTUP ÇIKTI
Gözaltına alınan zanlılar Salih Güler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19), Abuzer Yıldırım (19) ve yaralı Emre Günaydın'ın üzerinden aynı mektup çıktığı öğrenildi. Malatya'daki bir yurtta üniversite sınavına hazırlandıkları belirlenen 5 zanlının üstünden çıkan mektupta “Beşimiz kardeşiz, ölüme gidiyoruz, dönmeyebiliriz. Hakkınızı helal edin” ifadelerinin yer aldığı kaydedildi. Emre Günaydın'ın geçen ocak ayında kavga çıkardığı için yurttan atıldığı da kaydedildi. Polis ekipleri, söz konusu yurtta arama yaparken, zanlıların dün akşam yurt idaresine bugün yurda gelmeyeceklerini bildirdikleri de öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious