Salgına dönüşen virüsler laboratuar işi mi?

Salgına dönüşen virüsler laboratuar işi mi?.6327
  • Giriş : 23.05.2009 / 23:23:00

Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Mehmet Alkan, gündeme damgasını H1N1 virüsünün laboratuarda üretilebileceği iddialarına cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Mehmet Alkan, ''İnsanoğlunun, kendi soyunu yok etmek için böyle suni virüsler yaratıp ortaya salabileceğine ihtimal vermiyorum'' dedi.

TVHB ile İstanbul Veteriner Hekimler Odası, Taksim'deki Lamartin Otel'de hayvan hastalıklarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Alkan, özelikle 3-4 yıldır dünya gündemini meşgul eden brusella, kuş gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve domuz gribi gibi hayvansal hastalıkların Türkiye'nin de gündemine oturduğunu ve ciddi bir biçimde halk sağlığını ilgilendirdiğini kaydetti. Alkan, bu hastalıkların ticarette de endişelere ve kısıtlamalara yol açtığını ifade etti.

Bugün dünyada veteriner hekimliğin rolünün çok değiştiğini, ilerlediğini ve farklı boyutlara ulaştığını dile getiren Alkan, şöyle devam etti:

''İnsan enfeksiyonlarının yüzde 60'tan fazlası hayvansal kaynaklıdır. Gıda kökenli hastalıkların yüzde 90'ı hayvansal gıdalardan gelmektedir. Dolayısıyla, hayvanlar ve hayvansal gıdaların sorumluluğu veteriner hekimlerin elinde olduğuna göre, hayvansal hastalıklarla mücadelede beşeri hekimlerin ve diğer disiplinlerin yanında veteriner hekimlerin önemli bir rolü olduğu yadsınamaz.''

Bir gazetecinin, ''Söz konusu hastalıkların bir anda ortaya çıkmasını neye bağlıyorsunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine de Alkan, şu karşılığı verdi:

''Belki bir ihtimal laboratuvardan bir virüs kaçabilir. Onun dışında ben insanoğlunun, kendi soyunu yok etmek için böyle suni virüsler yaratıp ortaya salabileceğine ihtimal vermiyorum. Ama 2005 yılı sonlarında kuş gribi ciddi olarak ülkemizi etkiledi. Domuz gribi ülkemizde hala ciddi bir tehdit teşkil etmiyor. Burada bir art niyet, bir sabotaj ihtimalini düşünmüyorum.''

-''GENETİK DEĞİŞİME YATKIN VİRÜSLERDİR''-

Çiftlik Hayvanları Sağlığı ve Hayvan Refahı Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz da doğal olarak bakıldığında hayvansal enfeksiyonların yüzde 61'inin hayvansal kökenli olduğunu söyledi.

Doğası gereği bu virüslerde zaman zaman değişiklikler olabildiğini ifade eden Yılmaz, çevrenin değişimiyle virüslerde de değişim olabileceğini söyledi. Yılmaz, ''Acaba insanlar mı bunu bir yere bırakıyor veya laboratuvardan mı kaçıyor? Biyolojik silah olarak kullanılabileceği şüphesinden bahsediliyor. Gelişmekte olan ülkelerde bu virüslerle çalışılırken dikkat edilmiyor'' dedi.

Bunun için özel üçüncü kategori laboratuvarlar gerektiğine işaret eden Yılmaz, ''Acaba bilim adamları bilimsel amaçlı olarak bu genetikleri değiştirirken mi bu virüs kaçıyor? Olabilir. Doğası gereği bu virüsler genetik değişime yatkın virüslerdir'' diye konuştu.

Yılmaz, 2003'ten önceki virüslerle bugünkü virüsler arasında genetik değişiklikler saptandığını kaydederek, ''Eskiden öldürmeyen virüsler, bu genetik değişiklikle öldürmeye başlıyor. Eski bir virüse karşı toplumda bağışıklık varken, yeni çıkan bir virüse karşı bağışıklık hemen oturmuyor. Domuz gribinde de ilk çıktığında ölümler çoktu. Ama dışarıya yayıldığında virüsün etkisi azalıyor. Meksika hazır değildi, ama daha sonra dünya hazır hale geldi ve ölümler azaldı'' şeklinde konuştu.

Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Şakir Doğan Tuncer de Türkiye'de en önemli konulardan biri olan koruyucu hekimliğin geri planda tutulduğunu, tedavi hekimliği sisteminin olduğunu ve bunun kırılması gerektiğini söyledi.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ise veteriner hekimlik mesleğinin il ve ilçeler bazında örgütlenememesinin ve hekimlik olarak görülmemesinin hastalıklarla mücadelede çok büyük bir engel olduğunu kaydetti.

Koruyucu hekimliğin çok önemli olduğunu ifade eden Yeşildere, virüsler sürekli olarak yapı değiştirdiği için daha değişik hastalıklarla karşı karşıya kalınabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*