Salı günü büyük indirim başlıyor!

Salı günü büyük indirim başlıyor!.10878
  • Giriş : 15.03.2009 / 23:05:00
  • Güncelleme : 15.03.2009 / 23:05:12

Vergileri indiren kararname imzaya açıldı. Salı günü uygulama başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açılan paketle otomobilin ÖTV'si yüzde 37'den yüzde 18'e çekildi. Beyaz eşyada ÖTV sıfırlanırken, konut satışındaki KDV ise 10 puan düştü...

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hızlı tren programı sırasında ipuçlarını verdiği vergi paketi üzerindeki son teknik çalışmaları Maliye Bakanlığı tamamladı ve dün hükümete iletti. Hükümet, yasa çıkarmadan indirim yetkisini kullanıp Kanun Hükmünde Kararnameyle vergileri düşürecek.

3 AYLIK İNDİRİM

Kararnamenin en geç Salı gününe kadar Resmi Gazete'de yayınlanabileceği ifade edildi. İndirimler önümüzdeki hafta içerisinde başlayacak ve üç ayın sonunda bitecek. Vatandaşa nakit para verileceği söylentisi ise gündemden çıkarıldı. İşte beklenen paket: n Motor hacmi 1.600 cc ve altındaki otomobillerin yüzde 37 olan ÖTV oranı yüzde 18'e çekildi. Yüzde 18'lik KDV'ye ise dokunulmadı.

Ancak KDV, ÖTV'li fiyat üzerinden hesaplandığı için otomatik olarak KDV de düşmüş oldu. Bu araçlardaki vergi indirimi fiyatların yüzde 14 ucuzlamasını sağlayacak. Vergi indirimiyle ihracatı azalan otomotiv sektörü iç piyasayla nefes alacak. Stoklar eritilip yeniden üretim yapılacak.

LÜKS ARACA AZ İNDİRİM

Fabrika çıkışı 15 bin TL olan 1600 cc ve altındaki bir otomobilin fiyatı bugünkü vergilerle 24 bin 249 TL. ÖTV'nin indirilmesiyle bu otomobilin yeni fiyatı 20 bin 886 TL'ye düşecek. Yani vergi indirimi, bu fiyattaki bir otomobili 3 bin 363 TL ucuzlatacak.

Lüks araçlarda ise vergi indirimi daha düşük. 1600 cc -2000 cc motor hacmindeki araçların ÖTV'si yüzde 60'tan 54'e; 2001 ve daha yüksek motorlu araçların vergisi de yüzde 84'ten yüzde 80'e çekildi. Bu gruptaki araçlardaki vergi indirimi de fiyatları sırasıyla yüzde 3,75 ve yüzde 2,17 düşürecek.

TİCARİ ARAÇ YÜZDE 1

Ticari araçlarda yüzde 10 olan ÖTV yüzde 2'ye, yüzde 4 olarak uygulanan ÖTV de yüzde 1'e çekildi. Böylece otobüs, kamyon, panelvan gibi ticari araçlar yüzde 1-2 oranında ÖTV ödeyecek. Fiyatlar yüzde 3 civarında düşecek.

BEYAZ EŞYADA SIFIR

Beyaz eşya ve elektronik eşyadaki yüzde 6,7'lik ÖTV oranı sıfırlandı. ÖTV'nin kalkmasıyla buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve TV gibi ürünlerin fiyatları yüzde 6,2 düşecek. Örneğin bin 260 TL olan bir buzdolabı 80 liralık indirimle bin 180 TL'ye düşecek.

TÜKETİCİYE DESTEK

Tüketici kredileri üzerinden alınan yüzde 15'lik kaynak kullanımını destekleme fonu (KKDF) yüzde 10'a çekildi. Tüketici kredilerinin ucuzlaması da piyasaya hareketlilik getirecek.

KOBİ'LERE EK KAYNAK

Bütçeden KOSGEB'e aktarılan KOBİ kredilerine 75 milyon TL ilave edilerek toplam tutar 275 milyon TL'ye çıkarıldı. Bu yolla, banka kredisi bulmakta zorlanan KOBİ'ler yeni bir kaynağa kavuşmuş olacak.

Zengin ev alacak

Paketle 150 metrekare ve üzerindeki konutların KDV'si yüzde 18'den yüzde 8'e düşecek. Böylece fiyatlar yüzde 8,4 ucuzlayacak. Örneğin 300 bin TL'lik bir konutun fiyatı 275 bin liraya düşecek. 150 metrekarenin altındaki konutlarda KDV zaten yüzde 1 olduğu için orada bir indirim yapılmadı. Yeni indirimle zenginler yatırım amaçlı konut alacak.

İHRACATA TEŞVİK

Bütçeden özellikle tarımsal ürün ihracatçılarına yapılan DİFİF ödemeleri de 75 milyon TL artırılarak 575 milyon TL'ye çıkarıldı. Ayrıca Eximbank'ın ihracatçıya daha fazla kredi verebilmesi için sermayesi 500 milyon TL arttırılacak. Bunun için banka karı bütçeye aktarılmayarak sermayeye ilave edilecek. Kalan tutar da bütçeden karşılanacak.

KOBİ'ler rahat nefes alacak

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, açıklanan tedbir paketini, büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, ekonomi yönetiminin “krizi doğru okuduğunu, sanayinin ve KOBİ'lerin nefes alacağını” belirtti. Yalçıntaş, şunları söyledi:

“Bir miktar bütçe açığı verilebilir. Ancak sanayi üretiminin yüzde 21,3 gerilediği ve morallerin bozulduğu bir ortamda bu, katlanılması gereken bir maliyettir. Kaldı ki paketin maliyetinin, iç talepte sağlanacak canlanma ile bütçe gelirlerinde artış ve istihdamın korunması olarak geri döneceği kanaatindeyim.”

Tedbirler güven artırmada önemli

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan tedbir paketine ilişkin olarak “Bu tür tedbirlerle piyasaların hareketlenmesi ve güven kazanması büyük önem taşımaktadır. Sayın Başbakanımıza sanayicilerimiz adına teşekkür ederiz” dedi. Yorgancılar, KDV ve ÖTV'de sadece konutta, beyaz eşyada ve otomotivde geçici indirimler sağlandığını, bunların zor durumdaki diğer sektörleri de içermesinin daha faydalı olacağına inandıklarını belirtti.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*