Salı Pazarı'nda son kez tezgah açıldı

Salı Pazarı'nda son kez tezgah açıldı.21239
  • Giriş : 16.12.2008 / 17:00:00
  • Güncelleme : 16.12.2008 / 16:59:42

Kadıköy Kuşdili Çayırı'nda 1968 yılında örnek pazar olarak kurulan Salı Pazarı'nda son kez tezgah açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'un en büyük semt pazarlarından olan ve kurulduğundan bugüne Kuşdili Çayırı'nda açılan Salı Pazarı, 23 Aralıktan itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) inşaatı tamamlanan Fikirtepe'deki yeni yerinde hizmete girecek.

Pazarın taşınmasına ilişkin AA muhabirinin görüştüğü ayakkabı satıcısı Salih Koçer, burada tezgah kirası olarak günlük 400 YTL ödediğini, yeni pazar yerinde kira bedelinin 100 YTL olacağını söyledi. Koçer, yeni pazar yerinin kira açısından esnaflara faydalı olacağını belirtti. Koçer, ''Bu durum bizim işimize gelir. Pazar yeri oturana kadar kira bile vermeyiz. Piyasanın kötü olduğu bu dönemde bence daha avantajlı olur. En azından zarar etmeyiz'' diye konuştu.

Pazarda gömlek satan İlyas Öner, bu pazarın oturmuş müşterisi olduğunu ifade ederek, ''Yeni kurulan pazar yerinde müşterinin ayağının alışması en az bir yıl sürer. Zaten piyasa çok kötü. Burada müşteri pazara geldiğinde neyi nereden alacağını çok iyi biliyor ama pazar taşındığında belki uzak geldiği için müşterinin ayağı kesilecek. Bu kriz ortamında bence yanlış bir karar oldu'' dedi.

Pazarın müşterilerinden Ayşe Fidan da bugüne kadar Kuşdili Çayırı'nda kurulan Salı Pazarı'nın ayağının altında olduğuna işaret ederek, ''Yeni kurulan pazar yeri çok uzak. Oraya gidemem. Son kez Salı Pazarı'na geldim'' diye konuştu.

Salı Pazarı, İstanbul Belediyesi tarafından 1968 yılında Kuşdili Çayırı'nda ''Örnek Pazar Yeri Uygulaması'' olarak kurulmuştu. 40 yıl boyunca gelişen pazar, neredeyse Kadıköy'ün yakın çevresindeki birçok cadde ve sokağı işgal eder hale gelmişti.

Pazar, bu haftadan sonra altyapısı tamamlanan, otopark ihtiyacı karşılanan, çevre düzenlemesi yapılan, D-100 Karayolu'na yakınlığı dolayısıyla ulaşım açısından elverişli olan yaklaşık 40 bin metrekarelik alanda oluşturulan Fikirtepe'deki yeni yerinde kurulacak.

Pazar daha sonra, şimdi bulunduğu yere yapılacak ''Kuşdili Çayırı Sabit Pazar, Kültür ve Rekreasyon Merkezi''ne taşınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*