Salih usta teknolojiye el attı

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Muğla Üniversitesi’nin geliştirdiği Güneş Arabası, yolda kalınca imdadına oto sanayiden çağrılan Salih usta yetişti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzay teknolojisiyle inşa edilen Güneş Arabası Gökova 1, ilk seferinde yolda kalınca Muğla sanayi sitesinden çağrılan Salih usta tarafından tamir edildi. Muğla Üniversitesi (MÜ) öğrencileri ve araştırma görevlilerinin Formula G Güneş Arabaları Yarışına katılmak için 6 aylık bir araştırma ve çalışmayla yaptığı Güneş Arabası Gökova 1, dün yapılan test sürüşünde bir dizi aksiliğin kurbanı oldu.

Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik’in de montaj ve test çalışmasını izlediği Gökova 1, üniversite kampüsü içinde test sürüşü amacıyla bulunduğu alandan görevlilerin yardımıyla çıkarıldı. Test sürüşüne başlayan sürücü ilk denemesinde aracın, direksiyonu çevirdiği yönün tam tersine yöneldiğini fark ederek aracı durdurdu. Sorun çözülemeyince aracın üzerinde bulunan güneş enerjisi plakaları, zarar görmesin diye çıkarıldı ve araçta yaşanan sorunun tespiti için çalışma yapıldı.

Aküye depolanmış enerji ve aracı iten görevlilerin yardımı ile yaklaşık 50 metre giden araç parkurda bulunan bir yokuşa gelince tamamen hareketsiz kaldı ve yokuş engelini aşamadı. Araba, yolculuğuna görevlilerin itmesi ile devam ederek montajının yapıldığı yere getirildi.

Araştırma Görevlisi Rüştü Eke, "Sanayiden tamirci bir arkadaşımızı yardıma çağırdık" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious