Samast'ın biletini meçhul bir kadın aldı

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın otobüs biletini, kimliği belirsiz bir kadının aldığı anlaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı olarak Samsun Büyük Otogarı'nda önceki gece saat 22.00'de gözaltına alınan Ogün Samast'ın Trabzon'a kaçış hikâyesinin bir kadının aldığı biletle başladığı belirlendi. Esenler Otogarı'nda bir otobüs firmasının bürosuna önceki gün saat 08.22 sıralarında bir kadın geldi. Kimliği belirsiz kadın saat 10.30'da Artvin'e hareket edecek otobüse Trabzon için bir bilet istedi. Kadın, 50 YTL nakit vererek, 21 numaralı koltuk için bir bilet aldı. Ancak görevliye yolcunun soyadını bilmediğini söyleyerek bileti Ogün adına kestirdi. Daha sonra bürodan çıkıp kalabalığa karıştı. Ogün Samast'ın kimliğinin saat 19.50'de açıklanması üzerine otobüs firmasının üst düzey bir yetkilisinin cep telefonuna bir haber kanalından saat 21.00 sıralarında bir bilgi mesajı geldi. Mesajda katil zanlısı olarak Ogün Samast adını gören görevli, yolcu listelerinde bu isimde bir yolcu bulunduğunu belirledi.

'IŞIKLARI AÇMAYIN, UYANMASIN'
Görevli, 5 dakika sonra otobüs şoförünü cep telefonundan arayarak, nerede olduklarını sordu. Şoför Samsun'a yakın olduklarını söyledi. Bunun üzerine görevli, şoföre 21 numaralı koltukta oturan yolcuyu aynadan görüp göremediğini sordu. Şoför de ışıkların kapalı olduğunu, açıp kontrol edebileceğini söyledi. Ama görevli, zanlının şüphelenmesinden korkup, muavini göndererek, yolcunun eşkaline bakmasını istedi. Muavin de sessizce uyumaktaOgün Samastolan yolcuya baktı. Ardından da görevliye, yolcunun görüntüleri yayınlanan zanlıya benzediğini bildirdi. Görevli, otogarda görevli sivil polislere durumu anlattı. Polisler de, otobüs şoförüyle irtibata geçmesini ancak yolcuyu tedirgin edecek davranışlardan kaçınılması gerektiğini söyledi. Otobüsün normal seyrine devam etmesini isteyen İstanbul Polisi, Samsun İl Jandarma Komutanlığı ve Samsun İl Emniyet Müdürlüğü ile irtibata geçti. Güvenlik güçlerinin talimatı üzerine otobüs, 22.00 sularında yolcu indirme bahanesiyle Samsun Büyük Otogarı'na girdi. Zanlı kıskıvrak yakalandı.

POLİS KADININ PEŞİNE DÜŞTÜ
Otobüs firmasına ait ofisin güvenlik kameralarına el koyan polis şimdi, Ogün adına bilet alan kadını arıyor. Biletin alındığı dakikalarda ofiste kadının dışında dört kişinin daha bilet aldığı kameralara takılırken, kimliği belirsiz kadının soyadını gizlediği de tespit edildi. Zanlının yakalanmasını sağlayan görevli ise, "Cinayet işlendikten sonra polisler otogarda geniş güvenlik önlemleri aldı. Sivil polisler şüpheli birilerini görmemiz halinde bilgi vermemizi istiyordu" dedi. Öte yandan polisin, baba Ahmet Samast ve Yasin Hayal'den Ogün Samast'ın iki ayrı cep telefonunun numarasını öğrenip, telefonların sinyallerini takibe aldığı ortaya çıktı. Sinyallerinden Samast'ın güzergahını belirleyen polis, özel otomobille mi yoksa otobüsle mi gittiğini tespit edemedi. Tam bu sırada otobüs firmasından gelen ihbar üzerine operasyona start verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious